José María Velasco Ibarra

english José María Velasco Ibarra
José María Velasco Ibarra
José María Velasco Ibarra.jpg
24th President of Ecuador
In office
September 1, 1968 – February 15, 1972
Vice President Jorge Zavala Baquerizo
Preceded by Otto Arosemena Gómez
Succeeded by Guillermo Rodríguez Lara
In office
September 1, 1960 – November 7, 1961
Vice President Carlos Julio Arosemena Monroy
Preceded by Camilo Ponce Enríquez
Succeeded by Carlos Julio Arosemena Monroy
In office
September 1, 1952 – August 31, 1956
Vice President Alfredo Chiriboga
Preceded by Galo Plaza Lasso
Succeeded by Camilo Ponce Enríquez
In office
August 11, 1946 – August 23, 1947
Vice President Mariano Suárez Veintimilla
Preceded by Himself
Succeeded by Carlos Mancheno Cajas
In office
June 1, 1944 – August 11, 1946
Preceded by Carlos Alberto Arroyo del Río
Succeeded by Himself
In office
September 1, 1934 – August 21, 1935
Preceded by Abelardo Montalvo
Succeeded by Antonio Pons
Personal details
Born
José María Velasco Ibarra

(1893-03-19)March 19, 1893
Quito, Ecuador
Died March 30, 1979(1979-03-30) (aged 86)
Quito, Ecuador
Political party Conservative
Spouse(s)
Corina del Parral
(m. 1938; died 1979)
Alma mater Central University of Ecuador
Signature

genel bakış

José María Velasco Ibarra (19 Mart 1893 - 30 Mart 1979) Ekvadorlu bir politikacıydı. 1934-1935, 1944-1947, 1952-1956, 1960-1961 ve 1968–1972'de beş kez Ekvador cumhurbaşkanı oldu ve sadece 1952-1956'da tam bir görev yaptı. Diğer dört şartıyla askeri güç tarafından kaldırıldı ve birkaç kez askeri darbeyle cumhurbaşkanı olarak kuruldu.


1893.3.19-1979
Ekvador’da politikacı.
Ekvador eski başkanı.
Quito'da doğmuş.
Ekvador’da, Paris Üniversitesi’nde vb. Okuyan bir politikacı. Ayrıca neoliberallerle gurur duyan karizmatik popülist (Halk) olarak da bilinir. Muhafazakar Partiden cumhurbaşkanlığı yarışı için 1934 aday seçildi. Ertesi yıl bir askeri darbe meydana geldi ve düşürüldü. '44 Cumhurbaşkanı yeniden seçildi, ancak '47 darbesinden kovuldu. Ondan sonra, cumhurbaşkanına tekrar seçildi ve bir darbe nedeniyle art arda toplamda beş kez görevden ayrıldı. 72 darbesinden sonra Arjantin’e kaçtı.