John Major

english John Major
The Right Honourable
Sir John Major
KG CH
John Major 2014.jpg
Prime Minister of the United Kingdom
In office
28 November 1990 – 2 May 1997
Monarch Elizabeth II
Deputy Michael Heseltine (1995-1997)
Preceded by Margaret Thatcher
Succeeded by Tony Blair
Leader of the Opposition
In office
2 May 1997 – 19 June 1997
Monarch Elizabeth II
Prime Minister Tony Blair
Preceded by Tony Blair
Succeeded by William Hague
Leader of the Conservative Party
In office
4 July 1995 – 19 June 1997
Preceded by Himself
Succeeded by William Hague
In office
28 November 1990 – 22 June 1995
Deputy The Viscount Whitelaw (1990–1991)
Preceded by Margaret Thatcher
Succeeded by Himself
Chancellor of the Exchequer
In office
26 October 1989 – 28 November 1990
Prime Minister Margaret Thatcher
Preceded by Nigel Lawson
Succeeded by Norman Lamont
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
In office
24 July 1989 – 26 October 1989
Prime Minister Margaret Thatcher
Preceded by Sir Geoffrey Howe
Succeeded by Douglas Hurd
Chief Secretary to the Treasury
In office
13 June 1987 – 24 July 1989
Prime Minister Margaret Thatcher
Preceded by John MacGregor
Succeeded by Norman Lamont
Minister of State for Social Security
In office
10 September 1986 – 13 June 1987
Prime Minister Margaret Thatcher
Preceded by Tony Newton
Succeeded by Nicholas Scott
Member of Parliament
for Huntingdon
Huntingdonshire (1979–1983)
In office
3 May 1979 – 7 June 2001
Preceded by David Renton
Succeeded by Jonathan Djanogly
Personal details
Born (1943-03-29) 29 March 1943 (age 75)
St Helier, Surrey, England
Political party Conservative
Spouse(s) Norma Johnson (m. 1970)
Children 2
Parents
  • Tom Major-Ball
  • Gwen Coates
Signature
Website Official website

özet

  • 1990'dan 1997'ye kadar başbakan olan İngiliz devlet adamı (1943'te doğdu)

genel bakış

Sir John Binbaşı KG CH (29 Mart 1943'te doğdu), Birleşik Krallık'ın Başkenti ve 1990'dan 1997'ye kadar Muhafazakar Parti Lideri olarak görev yapan bir İngiliz siyasetçiydi. Thatcher Hükümeti'nde Dışişleri Sekreteri ve ardından Şansölye Başbakanı olarak görev yaptı. 1989'dan 1990'a kadar, 1979'da Huntingdon için Parlamento Üyesi (MP), 2001'de emekli oluncaya kadar. Margaret Thatcher'ın 2013'te ölümünden bu yana, Binbaşı, eski Başbakan olarak yaşayan en eski kişi olmuştur.
St Helier'da doğan Surrey, Major Brixton'da büyüdü. Başlangıçta bir sigorta memuru olarak çalıştı ve ardından Standard Chartered'da yönetici olmaya başlamadan önce London Electricity Board'da çalıştı. İlk olarak 1979 genel seçimlerinde Avam Kamarası'na Avam Kamarası üyesi olarak seçilmiştir. Parlamenter Özel Sekreter, Asistan Yardımcılığı ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı. 1987 yılında, Hazine Müsteşarlığı olarak Bakanlar Kurulu'na katıldı ve iki yıl sonra Dışişleri Bakanı'na terfi etti. Ekim 1989'da sadece üç ay sonra, 1990 bütçesini sunduğu Exchequer Şansölyesi'ne atandı.
Kasım 1990'da Thatcher'ın isteksiz istifalarından sonra Başbakan başbakan oldu. Mart 1991'de İngilizlerin Körfez Savaşı'na katılmasına başkanlık etti ve Aralık 1991'de Maastricht Anlaşması'nı müzakere etti. Muhafazakarlar'ı art arda dördüncü rekor bir seçim zaferine götürmeye devam etti. Avam Kamarasında azınlık olsa da, 1992 genel seçimlerinde 14.000.000'den fazla oy ile Britanya seçim tarihinin en fazla oyu. Bundan kısa bir süre sonra, Döviz Kuru Mekanizması'nın (ERM) güçlü bir destekçisi olmasına rağmen, hükümeti 16 Eylül 1992'de Kara Çarşamba günü ERM'den İngiliz çıkışından sorumlu oldu. Bu olay Muhafazakâr ekonomi politikalarında ve Binbaşı'da güven kaybına yol açtı. Bir kez daha kamuoyu yoklamalarında liderlik yapamadı.
Kuzey İrlanda barış sürecinin başlangıcı gibi diğer başarılar arasında ekonomik büyümenin nihai olarak yeniden canlanmasına rağmen, 1990'ların ortalarında Muhafazakar Parti çeşitli milletvekilleri (kabine bakanları dahil) içeren skandallar içine gömülmüştü. Binbaşı liderliğinin eleştirisi, 1995 yılının Haziran ayında parti lideri olarak istifa etmeyi seçtiği, eleştirmenlerine karşı ya da ona meydan okuyanlara meydan okuyacak bir düzeye ulaştı; John Redwood tarafından usulüne uygun olarak reddedildi ancak kolayca yeniden seçildi. Bu zamana kadar, İşçi Partisi sosyalist ideolojisini terk etti ve Tony Blair'in önderliğindeki merkeze taşındı ve Aralık 1996'da büyük çoğunluğun hükümetini meclis çoğunluğundan yoksun bırakarak çok sayıda seçimleri kazandı. Binbaşı kaybetmeye devam etti. 1832 tarihli Büyük Reform Yasası'ndan sonra en büyük seçim yenilgilerinden biri olan 1997 genel seçimleri beş ay sonra yapıldı.
Binbaşı, William Hague tarafından Haziran 1997'de Muhafazakar Parti Lideri olarak başarılı oldu. 2001 yılında yapılan genel seçimlerde Avam Kamarası'ndan ayrılarak aktif siyasetten çekildi. 1999 yılında, 20. yüzyılın İngiltere Başbakanı BBC Radyosu 4 anketi onu 17. sırada yer aldı.
İş ismi
Eski İngiliz Başbakanı Eski İngiliz Muhafazakar Parti Lideri İçin Politikacı

Vatandaşı olduğu ülke
Birleşik Krallık

Doğum günü
29 Mart 1943

Doğum yeri
Güney Londra Merton

Akademik geçmiş
Latrish Gramer Okulu'ndan mezun oldu.

Madalya amblemi
Asahi-Ai-Dasho (Japonya) (2012)

Kariyer
Bir sirk salıncak çocuğu olarak doğdu, üniversiteye gitmedi ve on altı yaşında çalışmaya başladı. 1965 yılında 22 yaşındayken, Berber Baş Sekreteri tarafından atanan Standart Chartered Bank kabul testini geçti ve bir yönetmene terfi etti. Bu süre zarfında, '68'de Londra'nın Lambeth Bölge Konseyi'ne seçildi ve politikacı olarak başladı. Thatcher yönetiminin yürürlüğe girdiği 1979 yılında Muhafazakar Partiye seçildi. '86'da Dışişleri Bakanı, 86'da ilk, Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı '87. Başbakan Thatcher tarafından harcamaları azaltma kabiliyeti kazandığı, ancak düşman olamadığı için çok değerliydi. 1989 yılının Temmuz ayında 21 bakan arasında hızlı bir şekilde "Maliye Bakan Yardımcısı" Maliye Bakanı'ndan Dışişleri Bakanı olarak atandı. Aynı yılın Ekim ayında, Lawson's Maliye Bakanının ani istifasıyla Maliye Bakanı oldu. 1990 Kasım'ında, Başbakan Thatcher'ın halefi olarak Muhafazakar Partinin lideri olarak seçildi ve (o zamanlar) en çok 47 yaşında başbakan oldu. Nisan 1992 genel seçimlerinde tek çoğunluğu sağlayın ve ikinci bir kabine oluşturdu. Temmuz 1995 Muhafazakar Parti Olağanüstü Parti Birinci Partisine yeniden seçildi. Japonya'ya '93 dükü olarak geldi. Mayıs 1997 genel seçimlerinde büyük bir yenilgiyi kaybettikten sonra istifa etti. Muhafazakar Parti lideri de Haziran ayında istifa etti. 2001 yılında siyasi dünyadan emekli olun. Şövalye yerini azarladı.

İngiliz politikacı. Genel dilbilgisi okulundan mezun oldum. Babam bir sirk sürücüsüdür. 16 yaşında bir iş aldı ve bir banka memuru oldu. 1979'da Konservatif Kongre'ye ilk olarak seçildi. 1987 yılında Maliye Bakanlığı Maliye Bakanı, Temmuz 1989 Dışişleri Bakanı, aynı yılın Ekim maliye bakanı. Kasım 1990'da Thatcher adına başkan ve başbakan olarak görev aldı. Nisan 1992'de genel seçimleri kazandıktan sonra yeniden atanan mevcut AK (şimdiki AB) politikasının esnekliğini baş vergisinin kaldırıldığını ilan ettik. 1997'deki bölgesel seçim ve 1997'deki Temsilciler Meclisi seçimleri de İşçi Partisi tarafından yenilgiye uğradı. Parti ve Başbakan ve lider olarak istifa etti.
→ İlgili ürünler İngiltere