Askar Akayevich Akayev

english Askar Akayevich Akayev
Askar Akayev
Аскар Акаев
Askar Akaev MoscowRia 08-2016.jpg
1st President of Kyrgyzstan
In office
27 October 1990 – 24 March 2005
Prime Minister Nasirdin Isanov
Andrei Iordan (Acting)
Tursunbek Chyngyshev
Almanbet Matubraimov (Acting)
Apas Jumagulov
Kubanychbek Jumaliyev
Boris Silayev (Acting)
Jumabek Ibraimov
Boris Silayev (Acting)
Amangeldy Muraliyev
Kurmanbek Bakiyev
Nikolai Tanayev
Vice President German Kuznetsov
Feliks Kulov
Preceded by position created
Succeeded by Ishenbai Kadyrbekov (Acting)
Personal details
Born (1944-11-10) 10 November 1944 (age 74)
Kyzyl-Bayrak, Kirghiz SSR, Soviet Union
Nationality Kyrgyz
Political party Independent
Spouse(s) Mayram Akayeva
Children
  • Bermet Akayeva (born 1972)
  • Aidar Akayev (born 1976)
  • Saadat Akayeva (born 1978)
  • Ilym Akayev (born 1984)
Mother Asel Tokoyeva
Father Akay Tokoyev
Residence Moscow, Russia

genel bakış

Askar Akayevich Akayev (Kırgız: Аскар Акаевич Акаев , Asqar Aqayeviç Aqayev) (10 Kasım 1944 doğumlu) 1990’dan Mart 2005’e kadar Lale Devrimi’nde devrilinceye kadar Kırgızistan Devlet Başkanı olarak görev yapan bir Kırgız siyasetçisidir.
İş ismi
Politikacı Kuantum Fizikçi Moskova Üniversitesi Profesörü Eski Cumhurbaşkanı Kırgızistan

Vatandaşı olduğu ülke
Kırgızistan

Doğum günü
10 Kasım 1944

Doğum yeri
Sovyet Cumhuriyeti Kırgızistan Keminskiy Bölgesi Kızılvairak (Kırgızistan)

Akademik geçmiş
Leningrad Hassas Optik Makine Koleji'nden mezun oldu (1968)

derece
Mühendislik doktoru

Kariyer
Bilgisayar uzmanı ve 1976-86 yılları arasında Hunze, Güzel Sanatlar ve Bilim Üniversitesi'nden Doçent. Kırgız Komünist Partisi'ne bilim bölümünün başkanı olarak katıldı ve '86'da Bilim Bölümünün direktörlüğünü ve '89'da Kırgız Cumhuriyeti Bilim Akademisi'nin başkanlığını yaptı. Aynı yıl Sovyet Halk Yardımcısı. Temmuz 1990’da, Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin merkezi üyesi oldu ve aynı yılın Ekim ayında, Yüksek Kırgızistan Yüksek Konseyi’nde cumhurbaşkanı seçildi ve 1991’den sonra ilk doğrudan ulusal seçimlerde tekrar seçildi. bağımsızlık Beyannamesi. Mayıs 1993 Ülke adını Kırgızistan Cumhuriyeti olarak yeniden adlandırdı. Ocak '94 cumhurbaşkanlığı güveni oy kullandı. '95 Aralık ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden seçildi. 3 Ekim 2000. 2003 yılının Haziran ayında, emekli olduktan sonra cezai suçlamaları reddeden bir tasarı çıkarıldı. Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile birlikte Orta Asya’nın reformist bir lideri olarak yıllardır iktidarda kaldı, ancak iktidar partisinin Şubat 2005 parlamento seçimlerinde kazandığı zaferin ardından muhalefet partisi gibi muhalefet partileri sermayedar şehirler Bastırma (Lale devrimi) istifaya zorlandı. 2005 yılından beri Moskova Üniversitesi'nde matematik profesörü.