Bernard Purdie

english Bernard Purdie
Bernard Purdie
Tyrone Smith and Bernard Purdie.jpg
Purdie (right) with saxophonist
Tyrone Smith, 2009
Background information
Birth name Bernard Lee Purdie
Also known as
  • Bernard "Pretty" Purdie
  • Mississippi Bigfoot
Born (1939-06-11) June 11, 1939 (age 79)
Elkton, Maryland, U.S.
Genres Rock, R&B, Funk, Soul
Occupation(s) Musician
Instruments Drums, percussion
Years active 1958–present
Labels A&M, Atco, EMI, Capitol
Associated acts Jeff Beck, Hummingbird, Steely Dan, Aretha Franklin, Gil Scott-Heron, King Curtis, The Rolling Stones, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Randy Brecker, Quincy Jones, Hall & Oates, Isaac Hayes, Cat Stevens, Hair, Larry Coryell
Website www.bernardpurdie.com

genel bakış

Bernard Lee "Pretty" Purdie (11 Haziran 1939 doğumlu), etkili bir R&B, ruh ve funk müzisyeni olarak kabul edilen Amerikalı bir davulcu. Kesin müzikal zaman tutuşu ve yarı zamanlı bir geri dönüşe karşı üçüzlerin imzasını kullanmasıyla tanınır: "Purdie Shuffle". 2013 yılında Modern Davulcu Onur Listesine katıldı.
Purdie, Soul Drums (1968) 'ı grup lideri olarak kaydetti ve Alexander'ın Ragtime Band'ini kaydetmeye devam etmesine rağmen, 2009 yılında Soul Drums CD'de Alexander'ın Ragtime Band oturumlarıyla yeniden düzenlenene kadar albüm serbest bırakıldı. Diğer solo albümler arasında Purdie Good (1971), Soul Is ... Pretty Purdie (1972) ve blaxploitation filmi Lialeh (1973) film müzikleri sayılabilir .
1990'ların ortasında Bross Townsend ve Bob Cunningham ile birlikte 3B'lerin bir üyesiydi.


1939.6.11-
ABD davul çalar.
Maryland, Elkton'da doğdu.
Pretty Purdie olarak da bilinir.
6 yaşında davul çalmaya başladı ve öğrenci günlerinde beyaz bir C & W grubu çaldı. Morgan State Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, New York'ta stüdyo müzisyeni olarak çalıştı ve Eddie Harris ve Hank Crawford gibi birçok müzisyenle sahne aldı. 70'de 'Louis Armstrong' ve '73'te Miles Davis ile birlikte. Temsilci işi "yanımda" dır.