Tuna

english tuna
True tunas
Temporal range: Tertiary–holocene
PreЄ
Є
O
S
D
C
P
T
J
K
Pg
N
Yellowfin tuna nurp.jpg
Yellowfin tuna
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Actinopterygii
Order: Scombriformes
Family: Scombridae
Tribe: Thunnini
Genus: Thunnus
South, 1845
Type species
Scomber thynnus
Linnaeus, 1758
Subgenus
  • T. (Thunnus) (bluefin group)
  • T. (Neothunnus) (yellowfin group)
Synonyms
  • Albacora Jordan, 1888
  • Germo Jordan, 1888
  • Kishinoella Jordan & Hubbs, 1925
  • Neothunnus Kishinouye, 1923
  • Orcynus Cuvier, 1816
  • Parathunnus Kishinouye, 1923
  • Semathunnus Fowler, 1933

özet

  • Yeni Zelanda yılan balığı
  • Thunnus cinsinden çok büyük deniz ürünleri ve av balıkları, uskumru ile ilgili, ılık sular
  • Scombridae familyasından Thunnus cinsinin önemli ılık su yağlı balıkları genellikle biftek olarak servis edilir.
  • Jamaika tropikal Amerikan dikenli armut

genel bakış

Thunnus , Scombridae (uskumru) familyasından bir okyanus-yaşayan, ışın-kanatlı kemikli balık cinsidir. Daha özel olarak Thunnus , Thunnini kabilesini oluşturan beş cinsten biridir - topluca tunas olarak bilinen bir kabile. Ayrıca gerçek tunalar veya gerçek tunazlar olarak da adlandırılan Thunnus , iki subgeneraya bölünmüş sekiz tuna türü (toplam kabilenin yarısından fazlası) içerir. Kelime Thunnus Antik Yunan'ın Orta Latince formu: θύννος , translit. (thnos) , yaktı. 'tunny-fish' - hangi sırayla elde edilir θύνω ( thynō ) , "acele etmek; Sözcüğün ilk yazılı kullanımı Homer idi.
Üstlerindeki metalik maviler ve alt kısımda parıldayan gümüş-beyaz renklerinin renklendirilmesi onları yukarıdan ve aşağıdan kamufle etmeye yardımcı olur. Bu cinsin en büyük üyesi olan Atlantik mavi yüzgeçli orkinos, 15 feet (4.6 m) uzunluğa kadar büyüyebilir ve 1.500 pound (680 kg) ağırlığa kadar yükselebilir. Tüm tunuslar son derece güçlü yüzücülerdir ve sarı yüzgeçli orkinos avı takip ederken saatte 50 mil hıza (80 km / saat) ulaştığı bilinmektedir. Bütün tunazlarda olduğu gibi, bu cinsin üyeleri sıcakkanlıdır, bu balıklar arasında nadir bir özelliktir; Bu, soğuk sulara tahammül etmelerini sağlar. Örneğin, mavi yüzgeçli tunuslar Newfoundland ve İzlanda'da ve aynı zamanda bazı bireylerin her yıl yeniden doğduğu Meksika Körfezi ve Akdeniz'in tropikal sularında bulunur.
Aşırı avlanma nedeniyle, bu cinsin aralığı önemli ölçüde azalmıştır, örneğin Karadeniz'den etkin bir şekilde tüketilmiştir.
Uskumru ailesi mavi yüzgeçli orkinos balık, bigeye ton balığı, yellowfin ton balığı, toplu olarak güney bluefin ton balığı, albacore ve benzerlerine atıfta bulunur. Genellikle sadece mavi yüzgeçli orkinosuna atıfta bulunur. Mavi yüzgeçli orkinosun da 3 kilo uzunluğunda 350 kg ağırlığında bir hornus olduğu söylenir. Vücut obez ve şeklindedir. Arkadaki mavi siyah, ilk sırt yüzgecinde gri, ikinci sırt yüzgecinde gri sarı. Özellikle Japonya'nın okyanusunda, Pasifik Okyanusu'nun ılıman bölgesi ve tropikal bölgesinde yaygın olarak dağılmıştır. Bir nettun , balıkçılık, uzun çizgi ( hoema ), sarım ağı , vb. Yakalanır ve mevsim kışındır . Et sashimi, suşi, ızgara bar ve benzeri ile koyu kırmızı, lezzetli → → mavi yüzgeçli orkinos düzenleme
→ İlgili öğeler Özel önlemler hakkında Tuna Kaynak Koruma ve Yönetim Yasası