Pseudocentrotus depressus(Hirata tori)

english Pseudocentrotus depressus
Pseudocentrotus depressus
Scientific classification
Kingdom: Animalia
Phylum: Echinodermata
Class: Echinoidea
Order: Echinoida
Family: Strongylocentrotidae
Genus: Pseudocentrotus
Species: P. depressus
Binomial name
Pseudocentrotus depressus
(A. Agassiz, 1864)
Synonyms
  • Echinus disjunctus von Martens, 1866
  • Strongylocentrotus depressus (A. Agassiz, 1864)
  • Toxocidaris depressa A. Agassiz, 1864

genel bakış

Yaygın olarak pembe deniz kestanesi olarak bilinen Pseudocentrotus depressus , Pseudocentrotus cinsinden sadece iki türden biri olan deniz kestanesi türüdür. İlk olarak 1864'te Amerikan deniz zoolog Alexander Agassiz tarafından, Kaptan Cadwalader Ringgold ve daha sonra Kaptan John Rodgers tarafından üstlenilen Kuzey Pasifik Gezici Keşif ve Keşif seferi sırasında toplanan Toxocidaris depressus olarak tanımlanmıştır .
Hem Hirattauni. Budsenaceae ailesinin ıspanak hayvanı. Çapı 7 cm, yüksekliği 3 cm içeride ve dışarıda. Kabuk düzdür, dikenler nispeten kısadır, genellikle koyu kırmızıdır, ancak bazen de daha açık renklidir. Tüp ayağı da kırmızıdır. Yumurtlama sezonu geç sonbaharda. Japonya'nın endemik türlerinden Honshu'nun güneyindeki intertidal zonda resifte yaşamaktadır. Gonadlar deniz kestanesi olarak yenilebilir.
→ İlgili ürünler Deniz kestanesi