Gerbera

english Gerbera
Gerbera
Gerbera bloom closeup02.jpg
A white Gerbera × hybrida
Scientific classification e
Kingdom: Plantae
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Clade: Asterids
Order: Asterales
Family: Asteraceae
Subfamily: Mutisioideae
Tribe: Mutisieae
Genus: Gerbera
L. 1758 non Boehmer, 1760 (Asteraceae) nec J.F.Gmel., 1791
Synonyms
  • Gerbera sect. Piloselloïdes Less.
  • Lasiopus Cass.
  • Piloselloides (Less.) C.Jeffrey ex Cufod.
  • Berniera DC.
  • Atasites Neck.

özet

  • Papatya benzeri çiçeklere sahip Arctotis cinsinin birkaç bitkisinden herhangi biri
  • Güney Afrika veya Asya otlarının cinsi: Afrika papatyalar
  • Papatya gibi çiçekler ile Afrika veya Asya otlar
  • yaygın turuncu renkli alevler ışınları ile çiçek başları olan Güney Afrika yıllık
  • güneybatı Akdeniz bölgesinin sarı papatya çiçekleri olan çalı

genel bakış

Gerbera (/ ˈdʒɜːrbərə / veya / ˈɡɜːrbərə /) L., Asteraceae (papatya ailesi) 'ndeki bitkilerin bir cinsidir. Alman botanikçi ve tıp doktoru Traugott Gerber onuruna seçildi | (1710-1743) Rusya'da yoğun olarak seyahat eden ve Carl Linnaeus'un bir arkadaşıydı.
Gerbera , Güney Amerika, Afrika ve Asya'nın tropikal bölgelerine özgüdür. Bir Gerbera'nın ilk bilimsel tanımı, 1889'da Curtis's Botanik Dergisi'nde JD Hooker tarafından Transvaal papatya veya Barberton papatya olarak da bilinen Güney Afrika türleri olan Gerbera jamesonii'yi tanımladığı zaman yapıldı. Gerbera ayrıca Afrika papatyası olarak da bilinir.
Gerbera türleri, sarı, turuncu, beyaz, pembe veya kırmızı renklerde çarpıcı, iki dudaklı ışın çiçeği ile büyük bir kapitulum taşırlar. Tek bir çiçeğin görüntüsüne sahip olan kapitulum aslında yüzlerce bireysel çiçekten oluşur. Çiçeklerin morfolojisi kapitulumdaki pozisyonlarına bağlı olarak değişir. Çiçek kafaları çapı 7 cm (Gerbera mini 'Harley') kadar küçük veya 12 cm'ye kadar (Gerbera 'Golden Serena') olabilir.
Gerbera çok popüler ve yaygın bir dekoratif bahçe tesisi veya kesme çiçekler olarak kullanılır. Evcilleştirilmiş çeşitler çoğunlukla Gerbera jamesonii ile bir başka Güney Afrika türü olan Gerbera viridifolia arasında bir çarpışın sonucudur . Çapraz, Gerbera hybrida olarak bilinir. Binlerce çeşit var. Bunlar şekil ve büyüklükte büyük ölçüde değişir. Renkler beyaz, sarı, turuncu, kırmızı ve pembedir. Çiçeğin ortası bazen siyahtır. Çoğunlukla aynı çiçeğin birkaç farklı renkte yaprakları olabilir.
Gerbera da ticari olarak önemlidir. Dünyadaki en çok kullanılan beşinci çiçektir (gül, karanfil, krizantem ve lale tarlasından sonra). Ayrıca çiçek oluşumunu incelemek için model organizma olarak kullanılır.
Gerbera doğal olarak oluşan kumarin türevlerini içerir. Gerbera bir ihale uzun ömürlü bir bitkidir. Arılara, kelebeklere ve / veya kuşlara çekici, ancak geyiğe karşı dayanıklıdır. Toprakları nemli tutulmalı, ıslatılmamalıdır.

Güney Afrika'ya özgü çok yıllık bir asteraceae olan G.jamesonii Bolus'a dayanan bir bahçe bitkisi. Gerbera cinsinin Alman bilim adamı Gerber T. Gerber'i anmak için adlandırıldığı söyleniyor. İngiliz adı Transvaal papatya, orijinal türün, Güney Afrika'nın, Transvaal bölgesinin kökeninden geldi ve Japonca adı Oosenbonyari, Japonya'dan Cenbonyari cinsinin büyük bir türünden geldi. G.jamesonii 1870'lerde keşfedildi ve 20. yüzyılda G.viridifolia Sch'nin melez olduğu birçok mükemmel çeşit doğdu. Güney Afrika'dan geçti. Bunlar arasında, Fransız Adne M.Adnet'in üremesi ünlüdür. Son yıllarda, Hollanda'da çeşitli gelişmeler sağlanmıştır ve çiçek çapı 15 cm olan büyük bir halka çeşidi üretilmiştir. Japonya'da xiulian uygulamasının çoğu, bu grup Hollandalı büyük çeşitler tarafından işgal edilmektedir. Çiçek dili gizemli.

Karahindiba benzeri kesiklere sahip koyu yeşil bir yaprak büyür ve yapraklar arasında yaklaşık 30 ila 50 cm'lik bir çiçek sapı çıkarılır ve üstte yaklaşık 10 ila 12 cm çapında kafa şeklinde bir çiçek düzenlenir. dar dil biçimli vana ince düzenlenmiştir. Bir çiçek aç. Kırmızı, şeftali, sarı, beyaz ve turuncu gibi çeşitli çiçek renkleri vardır. Dört mevsimde, açık mevsim yetiştiriciliğinde, Japonya'da yapraklar kış ve uykuda soluyor, ancak tropiklerde ve seralarda yıl boyunca çiçek açıyorlar. Genel olarak, birçok tek çiçekli çeşit vardır, ancak Yaesaki çeşitleri de vardır. Çiçek tarhları için kullanılmasının yanı sıra, bir saksı olarak da kullanılır ve kesme çiçeklere büyük talep vardır. Oldukça soğuğa dayanıklı uzun ömürlüdür ve genellikle soğuk bölgelerde dışarıda kışlar. Güneşli bir yere dikilir, kireç ve asit nötralizasyonu ile yetiştirilir. Üreme esas olarak ilkbaharda yapılır, ancak büyük Hollanda çeşitleri de tohum ıslahı ile yetiştirilir ve ilkbaharda çiçeklenmeye başlarlar. Büyük çiçekli çeşitler biraz soğuğa dayanıklıdır ve çerçevenin üzerine kışlanmalıdır.
Yanagi

Çiçek tarhları, saksı bitkileri, kesme çiçek için yetiştirilen asteraceae çok yıllıkları. Orijinal türler Güney Afrika'ya özgüdür ve birçok melez çeşitler üretilmiştir. Temmuzdan ekime kadar çiçek deseninin ucuna 6 ila 15 cm çapında bir baş çiçeği takın. Çiçek rengi beyaz, sarı, şeftali, koyu kırmızıdır. Yarı - çift ve çift çiçek çeşitleri de vardır. Kesme çiçekler için Çerçevelerde ve seralarda zorlanmış ekim Eğer kışın - ilkbaharda çiçeklenme varsa. Meiji döneminin sonlarındaydı.
→ İlgili ürünler Kunshoshugiku