Atlantik

english Atlantic
Atlantic cod
Atlantic cod.jpg
Conservation status

Vulnerable (IUCN 2.3)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Actinopterygii
Order: Gadiformes
Family: Gadidae
Genus: Gadus
Species: G. morhua
Binomial name
Gadus morhua
Linnaeus, 1758
Gadus morhua-Atlantic cod.png
Distribution of Atlantic cod
Synonyms
  • Asellus major
  • Gadus callarias Linnaeus, 1758
  • Gadus vertagus Walbaum, 1792
  • Gadus heteroglossus Walbaum, 1792
  • Gadus ruber Lacepède, 1803
  • Gadus arenosus Mitchill, 1815
  • Gadus rupestris Mitchill, 1815
  • Morhua vulgaris Fleming, 1828
  • Morhua punctatus Fleming, 1828
  • Gadus nanus Faber, 1829
  • Morrhua americana Storer, 1839

özet

  • 2. en büyük okyanus olan Kuzey ve Güney Amerika'yı doğuda Avrupa ve Afrika'dan batıya ayırır.

genel bakış

Atlantik morina ( Gadus morhua ), insanlar tarafından yaygın olarak tüketilen Gadidae ailesinin benthopelagic bir balığıdır. Ayrıca ticari olarak morina veya kodlama olarak bilinir. Kuru morina tuz cod veya ClipFish iyileşmiş olarak, tuzsuz stockfish olarak hazırlanabilir.
Batı Atlantik Okyanusu'nda morina, Kuzey Hattina Burnu Hatteras'ın kuzeyinde ve Grönland ve Labrador Denizi'nin her iki kıyılarında bir dağılıma sahiptir; Doğu Atlantik'te, Baltık Denizi, Kuzey Denizi, Hebrides Denizi, İzlanda ve Barents Denizi'nin etrafındaki bölgeler de dahil olmak üzere Kuzey Kutup Denizi Körfezi'nden Kuzey Buz Denizi'ne kadar uzanmaktadır.
Kayıttaki en büyük birey 6 feet (1.8 m) uzunluğundaydı ve 211 lb (96 kg) ağırlığındaydı, ancak genellikle morina 24 inç (61 cm) ve 4 feet (1.2 m) uzunluğunda ve 88 lb'ye kadar ağırlığındadır ( 40 kg). Atlantic Cod'un cinsiyetleri arasında genellikle ağırlık veya boyut farkı yoktur.
Atlantik Codu, 25 yıl boyunca yaşayabilir ve genellikle Kuzey ve Kuzey Kutup Bölgesi'nde morina tam olarak olgunlaşmak için sekiz yıl sürebilse de, genellikle iki ile dört yaş arasında cinsel olgunluğa erişebilir. Boyama kahverengi ya da yeşildir, dorsal tarafta lekeler vardır, gümüşü ventral olarak gölgelendirir. Yanal çizgisi boyunca bir şerit (titreşimleri tespit etmek için kullanılır) açıkça görülebilir. Habitatı kıyı şeridinden kıta sahanlığına kadar uzanmaktadır.
1990'lı yıllarda birkaç morina stoku çöktü (maksimum tarihsel biyokütlenin% 95'i kadar azaldı) ve balıkçılığın durmasıyla bile tamamen iyileşemedi. Apeks yırtıcının bu yokluğu pek çok alanda trofik bir kaskata yol açmıştır. Diğer birçok morina stoğu risk altındadır. Atlantik morina IUCN Kırmızı Tehdit Altındaki Türler Listesinde savunmasız olarak etiketlenmiştir.
Dünyanın ikinci okyanusu. İngilizce Atlantik Okyanusu. Avrupa, Afrika, Amerika, Antarktika ile çevrili bir su. Okyanus kısmının Alan böyle Baltık Denizi, Karadeniz, Akdeniz, Arktik Okyanusu, Karayip Denizi, Hudson Körfezi ve Meksika 865,57 km 2 Körfezi olarak denizlere bağlı hariç. Pasifik Okyanusu ile sınır, Güney Noktası'nın Cape Horn'u ve Güney Shetland Adaları'nı birbirine bağlayan bir hattır ve Hint Okyanusu ile sınır, 20 ° boylam çizgisidir. Ekvator etrafında Kuzey Atlantik ve Güney Atlantik ayrılmıştır. Ortalama derinlik 3736 m, Porto Riko Trench'in en derin kısmı 8605 m'dir. İzlanda'dan güneye doğru uzanan ve Atlantik Okyanusu ile doğuya ve batıya ayrılan Atlantik okyanus ortası sırtında, şaftta merkezi bir kopma şeridi ve her iki kanatta da basamaklı bir eğim vardır. Derin okyanus tabanı, okyanus ortasındaki sırttan çıkan sırt tarafından birçok havzaya bölünmüştür. Okyanusun ortasındaki sırtın üstünde Azores, Yükseliş, St. Helena ve Tristan da Cunha gibi adalar vardır. Kuzey-güney ekvatoral akımının yanı sıra Meksika Körfezi ve Kuzey Atlantik Okyanusu akımı gibi sıcak akımlar, batıdaki rüzgarla birlikte Avrupa'nın kış sıcaklıklarını hafifletir. Kuzey Atlantik'te okyanus akıntısı nispeten yavaş, sakin bir Sargasso Denizi ve Kuzey Atlantik rotası dünyanın en büyük ticaret yolu.
→ Ayrıca bakınız Gine Bay