su damlası

english water dropwort
Oenanthe javanica
Oenanthe javanica1.jpg
Scientific classification
Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Asterids
Order: Apiales
Family: Apiaceae
Genus: Oenanthe
Species: O. javanica
Binomial name
Oenanthe javanica
(Blume) DC.
Synonyms
  • Cyssopetalum javanicum Turcz.
  • Dasyloma corticatum Miq.
  • Dasyloma japonicum Miq.
  • Dasyloma javanicum (Blume) Miq.
  • Dasyloma laciniatum (Blume) Miq.
  • Dasyloma latifolium Lindl.
  • Dasyloma subbipinnatum Miq.
  • Falcaria javanica (Blume) DC.
  • Falcaria laciniata (Blume) DC.
  • Oenanthe decumbens Koso-Pol.
  • Oenanthe kudoi Suzuki & Yamam.
  • Oenanthe normanii F.P. Metcalf
  • Oenanthe stolonifera Wall. ex DC
  • Oenanthe subbipinnata (Miq.) Drude
  • Phellandrium stoloniferum Roxb.
  • Sium javanicum Blume

özet

  • Yumrulu kökleri olan Avrupa zehirli bitkileri, cildi lekeleyen sarı suyu, kerevizleri andıran sarı çiçekleri ve yaprakları, tüm parçaları son derece zehirlidir.

genel bakış

Oenanthe javanica , genellikle Java waterdropwort , Çin kereviz , Hint pennywort , Japon maydanoz , su kereviz ve su dropwort , Doğu Asya kökenli su dropwort cinsi bir bitkidir. (Çin kereviz aynı zamanda Apium graveolens var. Secalinum'a verilen addır ). Ilıman Asya ve tropikal Asya'da yaygın bir yerel dağılımı vardır ve ayrıca Queensland, Avustralya'ya özgüdür.
Bu bitki Cryptotaenia cinsi bitkilerle karıştırılmamalıdır, bazen "Japonca yabani maydanoz" (Japonca mitsuba ) denir .
Çok yıllık otsu. Japonya ve Güneydoğu Asya'da yaygın olarak dağıtılır ve sulak alanların ve olukların kenarında bulunabilir. Sapın tabanı uzun, evet, beyaz ve kalındır. Yapraklar yumuşak, çift tüylü bileşik yapraklar ve yaprakçıkların bir testere dişi (koshi) vardır. Yaz aylarında, 30 cm içinde ve dışında sapları dışarı çıkarın, üstte küçük bir kompleks çiçek salkımına ekleyin ve beyaz çiçekleri açın. Bütün çimlerde bir koku var, genç stoklar yenilebilir ve yetiştirilir. İlkbaharın yedi otlarından biri.