Nike

english Nike
NIKE, Inc.
Nike
Nike Swoosh logo
Nikeworldheadquarters.jpg
Nike World Headquarters in Beaverton
Formerly
Blue Ribbon Sports
(1964–1971)
Type
Public
Traded as
  • NYSE: NKE (Class B)
  • DJIA component
  • S&P 100 component
  • S&P 500 component
Industry
  • Apparel
  • Accessories
  • Sports equipment
Founded January 25, 1964; 54 years ago (1964-01-25)
Founder
  • Bill Bowerman
  • Phil Knight
Headquarters Washington County, Oregon, U.S.
(Near Beaverton, Oregon)
Area served
Worldwide
Key people
  • Phil Knight
  • (Chairman Emeritus)
  • Mark Parker
  • (Chairman, President, & CEO)
  • Andrew Campion
  • (CFO)
Products
  • Athletic footwear & apparel
  • Athletic & recreational products
  • Sports equipment
Revenue Increase US$ 34.35 billion (2017)
Operating income
Increase US$ 4.95 billion (2017)
Net income
Increase US$ 4.24 billion (2017)
Total assets Increase US$ 23.26 billion (2017)
Total equity Increase US$ 12.41 billion (2017)
Number of employees
74,400 (2017)
Website Nike.com
Footnotes / references

özet

  • zafer kanatlı tanrıçası, Roma Victoria ile özdeşleşmiş

genel bakış

Nike, Inc. (/ ˈnaɪki /), ayakkabı, giysi, ekipman, aksesuar ve hizmetlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve dünya çapında pazarlanması ve satışı ile uğraşan bir Amerikan çokuluslu şirketidir. Şirketin merkezi Portland eyaleti olan Beaverton, Oregon'da bulunuyor. Dünyanın en büyük atletik ayakkabı ve konfeksiyon tedarikçisi ve büyük bir spor teçhizatı üreticisi, 2012 mali yılında (31 Mayıs 2012'de sona eren) 24.1 milyar ABD dolarını aşmıştır. 2012 itibariyle dünya çapında 44.000'den fazla insan çalıştı. 2014 yılında, marka sadece 19 milyar dolar değerindeydi ve bu da onu spor işletmeleri arasında en değerli marka haline getirdi. 2017 yılı itibariyle Nike markası 29,6 milyar dolar değerindedir.
Şirket, 25 Ocak 1964'te Bill Bowerman ve Phil Knight tarafından Blue Ribbon Sports olarak kuruldu ve resmi 30 Mayıs 1971'de Nike, Inc. oldu. Firma, adını Yunan zafer tanrısı Nike'dan alıyor. Nike, ürünlerini Nike Golf, Nike Pro, Nike +, Air Jordan, Nike Blazers, Air Force 1, Nike Dunk, Air Max, Foamposite, Nike Skateboarding, Nike CR7 ve Brand Jordan dahil olmak üzere yan pazarlarda satıyor. Hurley Uluslararası ve Converse. Nike, 1995 ve 2008'den itibaren Bauer Hockey (daha sonra Nike Bauer adını aldı) ve daha önce Cole Haan ve Umbro'ya sahipti. Spor giyim ve ekipman üretiminin yanı sıra, Niketown adı altında perakende satış mağazaları işletmektedir. Nike, "Just Do It" ve Swoosh logosunun tanınmış ticari markalarıyla, dünyanın dört bir yanındaki yüksek profilli atletleri ve spor takımlarını destekliyor.
ABD Ordusu karadan havaya füze . Erken ajax, Japonya'da ticarileştirilmiş Herkül, ABM Suyu ( füze kesiği füzesi ) vb. Kılavuz, zemin indüksiyon radarından gelen komutlarla bir komut yöntemidir. Ajax hariç katı bir itici kullanılır. Herkül bir nükleer savaş başlığı bakım, 130 km, yüksek hızlı Mach 3, ancak Japon Öz Savunma Kuvvetleri için nükleer olmayan bir savaş başlığıdır. → Vatansever