Hissène Habré

english Hissène Habré
Hissène Habré
حسين حبري
Hissene Habre.jpg
5th President of Chad
In office
7 June 1982 – 1 December 1990
Prime Minister Djidingar Dono Ngardoum
Preceded by Goukouni Oueddei
Succeeded by Idriss Déby
1st Prime Minister of Chad
In office
29 August 1978 – 23 March 1979
Preceded by François Tombalbaye
(as PM of colonial Chad)
Succeeded by Djidingar Dono Ngardoum
Personal details
Born (1942-09-13) 13 September 1942 (age 76)
Faya-Largeau, French Equatorial Africa
Political party National Union for Independence and Revolution
Spouse(s) Fatime Raymonde

genel bakış

Hissène Habré (Arapça: حسين حبري Ḥusaīn Ḥabrī , Hintçe Arapça: telaffuz [hiˈsɛn ˈhabre]; Fransızca telaffuzu: [isɛn abʁe]; 13 Eylül 1942 doğumlu), Hissen Habré'yi de heceledi, 1982'den 1990'a kadar sürecek olana kadar Çad Cumhurbaşkanı olarak görev yapan bir Chadian politikacısıydı. silahlar ve finansman.
2016 yılının Mayıs ayında, Senegal'de tecavüz, cinsel kölelik ve 40.000 kişinin öldürülmesi emrini içeren insan hakları ihlallerini içeren bir mahkeme tarafından suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. O, başka bir ulusun mahkemesinde insan hakları ihlallerinden mahkum olan ilk eski devlet başkanıdır.
İş ismi
Politikacı Eski Cumhurbaşkanı Çad

Vatandaşı olduğu ülke
Çad

Doğum günü
13 Eylül 1942

Kariyer
Kuzey Anakaza kabilesinden. Musoro Bölgesi Vali Yardımcısı'ndan sonra, 1966'da kurulan Çad Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne (FROLINAT) lider olarak katıldı. Libya'nın müdahalesinden dolayı kaybedilen '77 Kuzey Ordusu'nu kurdu ve Çad Kuzey'i devirdi. '78’de Maroom Başbakanı, ’79’da Savunma Bakanı Gkuuni’nin geçici hükümeti Kasım’da 7979’da başladı. Mart’taki 80’de iç savaşta yenildi, ancak Libyalı’nın çekilmesinden sonra bir askeri saldırıya uğradı ve Haziran '82’de Gkuuni’yi devirip başkenti ele geçirdi ve Ulusal Konsey’i kurdu ve ona başkanlık etti. Ekim ayında cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. '84 bağımsızlık devrimi ulusal hareketini kurdu. 90 -90 Savunma Bakanı. '89 Cumhurbaşkanlığı yeniden seçildi. '90 İsyancılar tarafından iktidara devredildikten sonra Kamerun'a sürgün edildi. '99'dan Senegal'e. 2000 yılının Şubat ayında Çad'da Dakar mahkemelerindeki idaresi sırasında işkence ve zulüm yapmakla suçlandı ve gözaltına alındı.