Arthur Peter Mutharika

english Arthur Peter Mutharika
Peter Mutharika
Arthur Peter Mutharika 2014 (cropped).jpg
President of Malawi
Incumbent
Assumed office
31 May 2014
Vice President Saulos Chilima
Preceded by Joyce Banda
Minister of Foreign Affairs
In office
8 September 2011 – 26 April 2012
President Bingu wa Mutharika
Preceded by Etta Banda
Succeeded by Ephraim Chiume
Member of Parliament
for Thyolo East
In office
19 May 2009 – March 2014
Preceded by Bapu Khamisa
Succeeded by Gerson Timothy Solomoni
Personal details
Born (1940-07-18) 18 July 1940 (age 78)
Chisoka, Thyolo, Malawi
Nationality Malawian
Political party DPP (2004–present)
UDF (before 2004)
Spouse(s) Christophine (d. 1991)
Gertrude Maseko (m. 2014)
Relations Bingu wa Mutharika (brother)
Children
3
  • Moyenda
  • Nicolplix
  • Charlotte
Alma mater University of London (LL.B)
Yale University (LL.M), (J.S.D./PhD)
Profession Lawyer
Awards International Jurist Award

genel bakış

Arthur Peter Mutharika (/ muˈtærɪkə /; 18 Temmuz 1940 doğumlu), 31 Mayıs 2014'ten bu yana Malavi Cumhurbaşkanı olan bir Malavi siyasetçi, eğitimci ve avukat. Mutharika, uluslararası adalet alanında dünya çapında çalıştı. Uluslararası ekonomik hukuk, uluslararası hukuk ve karşılaştırmalı anayasa hukuku konularında uzmandır. Gayri resmi olarak, ağabeyi Başkan Bingu wa Mutharika'ya, seçim kampanyasının başlangıcından 5 Nisan 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı'nın ölümüne kadar dış ve iç politika konularında danışmanlık yapmıştır.
Ayrıca Adalet Bakanı ve daha sonra Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı olarak görev yaptı. Mutharika, 2011'den 2012'ye kadar Dışişleri Bakanı olarak da görev yaptı. Cochrane-Dyet tartışmasından sonra iki ulus arasındaki kamu diplomasisinin bozulması nedeniyle Malavi ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkileri köprülemek için görevlendirildi. Demokratik İlerleme Partisi (DPP) adayı olan Peter Mutharika, 2014 seçimlerinde Malavi Cumhurbaşkanı seçildi.
İş ismi
Siyasetçi Cumhurbaşkanı Malavi, Savunma Bakanı

Vatandaşı olduğu ülke
Malawi

Doğum günü
18 Temmuz 1940

Doğum yeri
Choro

Akademik geçmiş
Londra Üniversitesi

derece
Hukuk Doktoru (Yale Üniversitesi ABD)

Kariyer
Uluslararası hukuk bilgini olarak Washington Üniversitesi'nde (ABD) profesördü. 2009 yılında Malavi Parlamenter seçildi. Adalet, Eğitim, Bilim, Teknoloji ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2012'de erkek kardeşi Bing Moutarika'nın ölümünün ardından Demokratik İlerleme Partisi'nin (DRP) lideri oldu. Mayıs 2014'te Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı ve aynı zamanda Savunma Sekreteri olarak görev yaptı.