Otis Redding

english Otis Redding
Otis Redding
Otis Redding (2).png
Otis Redding in January 1967
Background information
Birth name Otis Ray Redding, Jr.
Also known as
  • The Big O
  • The Mad Man from Macon
  • Rockhouse Redding
  • The King of Soul
Born (1941-09-09)September 9, 1941
Dawson, Georgia, U.S.
Died December 10, 1967(1967-12-10) (aged 26)
Madison, Wisconsin, U.S.
Genres
  • Soul
  • R&B
Occupation(s)
  • Singer-songwriter
  • musician
Instruments
  • Vocals
Years active 1958–1967
Labels
  • Stax
  • Volt
  • Atco
  • Rhino
  • Sundazed
Associated acts
  • Little Richard & The Upsetters
  • The Pinetoppers
  • Booker T. & the M.G.'s
  • The Bar-Kays
  • Carla Thomas
Website otisredding.com

genel bakış

Otis Ray Redding Jr. (9 Eylül 1941 - 10 Aralık 1967) Amerikalı bir şarkıcı, söz yazarı, plak yapımcısı, aranjör ve yetenek avcısıydı. Amerikan popüler müziği tarihinin en iyi şarkıcılarından ve ruh müziği, ritim ve mavilerde seminal bir sanatçı olarak kabul edilir. Redding'in şarkı söyleme tarzı, türden önce gelen müjde müziğinden ilham aldı. Şarkı söyleme tarzı, 1960'lı yılların birçok ruh sanatçısını etkiledi. Yaşamı boyunca, kayıtları Memphis, Tennessee merkezli Stax Records tarafından yapıldı.
Redding, Dawson, Georgia'da doğdu ve 2 yaşında, Georgia, Macon'a taşındı. Redding, ailesini desteklemek için 15 yaşında okuldan ayrıldı, Little Richard'ın destek grubu olan Upsetters'la çalıştı ve Macon'daki tarihi Douglass Tiyatrosu'nda yetenek gösterileri yaptı. 1958'de Johnny Jenkins'in grubuyla, Güney devletlerini şarkıcı ve şoför olarak gezdiği Pinetoppers'e katıldı. Stax kayıt oturumunda beklenmeyen bir görünüm, 1962'de bir sözleşmeye ve ilk single'ı "These Arms of Mine" e yol açtı.
Stax, Redding'in ilk albümü Pain in My Heart'i iki yıl sonra piyasaya sürdü. Başta Afrika kökenli Amerikalılar arasında popüler olan Redding, daha sonra daha geniş bir Amerikan pop müzik izleyicisine ulaştı. Grubuyla birlikte, ilk önce Güney Amerika'da küçük konserler verdi. Daha sonra popüler Los Angeles gece kulübü Whisky a Go Go'da sahne aldı ve Londra, Paris ve diğer büyük şehirlerde sahne alarak Avrupa'yı gezdi. Ayrıca 1967'de Monterey Pop Festivali'nde sahne aldı.
Redding bir uçak kazasında ölümünden kısa bir süre önce Redding, ikonik "(Sittin 'On) The Dock of Bay"' ı Steve Cropper ile yazdı ve kaydetti. Şarkı, hem Billboard Hot 100 hem de R&B listelerinde ilk ve bir numaralı ilk albüm oldu. The Dock of the Bay albümü, İngiltere Albümler Tablosunda bir numaraya ulaşan ilk ölümcül albümdü. Redding'in erken ölümü Stax'ı mahvetti. Zaten iflasın eşiğinde, etiket kısa süre sonra Atlantic Records'un Atco bölümünün tüm şarkı kataloğundaki haklara sahip olduğunu keşfetti.
Redding, Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Rock and Roll Şöhretler Salonuna ve Songwriters Şöhretler Salonuna dahil olmak üzere birçok övgüye layık görüldü. "(Sittin 'On) Körfezi'nin İskelesi'ne ek olarak," "Saygı" ve "Biraz Doğruluk Denemek" en iyi bilinen şarkıları arasında.


1941.9.9-1967.12.10
ABD ruh şarkıcısı.
Macon, Georgia'da doğmuş.
Liseden mezun olduktan sonra, bir kulüp şarkıcısından geçti ve Johnny Jenkins & Bay Toppers'a katıldı ve 1962'deki rekorunu yaptı. '63'ten sonra "çok fazla aşk" gibi ilan edilen prestij. 1966'da Birleşik Krallık'ta sahne aldı ve küresel bir şarkıcı olarak büyüdü. '67'de, performans alanına giderken 26 yaşında 26 yıl rekor başlangıçtan sadece 5 yıl önce, özel bir uçakta kaza ile öldürüldü. Buna Seul Kralı denildi.