Camptosaurus

english Camptosaurus
Camptosaurus
Temporal range: Late Jurassic
PreЄ
Є
O
S
D
C
P
T
J
K
Pg
N
Camptosaurus dispar skeleton.jpg
Reconstructed skeleton in Japan
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Clade: Dinosauria
Order: Ornithischia
Suborder: Ornithopoda
Clade: Ankylopollexia
Superfamily: Camptosauroidea
Marsh, 1885
Family: Camptosauridae
Marsh, 1885
Genus: Camptosaurus
Marsh, 1885
Species: C. dispar
Binomial name
Camptosaurus dispar
(Marsh, 1879 [originally Camptonotus])
Synonyms
List
  • Brachyrophus altarkansanus Cope, 1878
  • Symphyrophus musculosus Cope, 1878
  • Camptonotus dispar Marsh, 1879 (preoccupied)
  • Camptosaurus medius Marsh, 1894
  • Camptosaurus nanus Marsh, 1894
  • Camptosaurus browni Gilmore, 1909

genel bakış

Camptosaurus (/ ˌkæmptoʊsɔːrəs / KAMP-toh-Sawr-əs) bitki yiyen bir cinstir, batı Kuzey Amerika'nın Geç Jura döneminin Ornithischian dinozorları gagalı. Adı 'esnek kertenkele' anlamına gelir (Yunanca καμπτος / kamptos 'bükülmüş' anlamına gelir ve σαυρος / sauros 'kertenkele' anlamına gelir).
Geç Jurassic'te otçul dinozor. Biped veya dörtlü yürüyüş. Karasal vücut uzunluğu 1 - 7 m. Ağzının arkasında beaky gagası ve düz dişleri var. İlkel İguanodon Kuzey Amerika ve Avrupa'da yaşadı.