bambu

english bamboo
Bambuseae
Starr 070906-8504 Bambusa textilis.jpg
Bambusa textilis
Scientific classification e
Kingdom: Plantae
Clade: Angiosperms
Clade: Monocots
Clade: Commelinids
Order: Poales
Family: Poaceae
Subfamily: Bambusoideae
Supertribe: Bambusodae
Tribe: Bambuseae
Kunth ex Dumort. (1829)
Genera

68, see text

Synonyms
  • Arthrostylidieae E. Camus (1913)
  • Baccifereae E. Camus (1913, nom. inval.)
  • Chusqueae E. Camus (1913)
  • Hickelieae A. Camus (1935, nom. inval.)
  • Oxytenanthereae Tzvelev (1987)

özet

  • içi boş odunsu olan odunsu tropikal çimler; inşaat ve mobilya için kullanılan olgun bastonlar
  • bambu bitkilerin sert odunsu sapları, inşaat ve el işleri ve balıkçılık direklerinde kullanılır

genel bakış

Bambuseae , çim ailesindeki (Poaceae) en çeşitli bambular kabilesidir. Bazı dev bambular da dahil olmak üzere tropikal bölgelerden odunsu türlerden oluşur. Kardeşler, ılıman Olyreae'deki tropiklerden gelen küçük otsu bambular iken, ılıman odunsu bambooslar (Arundinarieae) daha uzaktır. Bambuseae, Neotropik (Arthrostylidiinae, Chusqueinae ve Guaduinae) ve Paleotropics'ten (Bambusinae, Hickeliinae, Melocanninae ve Racemobambosinae alt yazılarına ait) türlere karşılık gelen iki kısma ayrılır.
68 cins, yedi alt alana yerleştirilmiştir:
Ot çok yıllık sapları olanlar için genel bir terimdir. Bir bambu ailesi olarak bağımsız hale getirmek için bir fikir de var. Tropikal ılıman bölgedeki çoğu, yaklaşık 30 cins 500 ila 1000 tür. Yaprak bıçakları mızrak şeklinde olup yaprak kılıfı ile ayırt edici bir yaprak sapı içerir. Islah esas olarak aseksüel bir şekilde rizomlarda yapılır ve çiçekler yıllarca çiçek açtıklarında genellikle ölürler. Bazen tüm topluluklar aynı zamanda çiçek açar ve hepsi çiçeklerden sonra ölür. Japonya'da, Mosia cinerea , Madaka , Hachiku , Kurochiku vb en yaygın görülen ve süs amaçlı kullanılmaya ek olarak, tomurcukları yapı malzemeleri olduğu gibi bambu sürgünler (bambu çekimleri) olarak yenilebilir. Ayrıca, küçük bambu filizleri genellikle Sasa olarak anılır, ancak net bir ayrım yoktur. Botanik olarak, Sasa bambu sürgünün cildine (culm kılıfı) atıfta bulunur, ancak düşmez fakat kökte büyür.
→ İlgili ürünler Tekstil ürünleri