AT & T,(AT & T,)

english AT&T
AT&T Inc.
AT&T logo 2016.svg
AT&THQDallas.jpg
AT&T's corporate headquarters in Dallas, Texas
Formerly
  • Southwestern Bell Corporation (1983–1995)
  • SBC Communications Inc. (1995–2005)
Type
Public
Traded as
  • NYSE: T
  • S&P 100 component
  • S&P 500 component
ISIN US00206R1023
Industry
  • Telecommunications
  • Technology
  • Mass media
  • Entertainment
Predecessor
  • AT&T Corporation
  • BellSouth
  • Ameritech
  • Pacific Telesis
  • Southwestern Bell
Founded October 5, 1983; 36 years ago (1983-10-05)
Headquarters Whitacre Tower,
Dallas, Texas
,
U.S.
Area served
Worldwide
Key people
Randall L. Stephenson
(Chairman and CEO)
John Stankey
(President and COO)
John J. Stephens
(SVP and CFO)
Products
  • Satellite television
  • Fixed-line telephony
  • Mobile telephony
  • Internet services
  • Broadband
  • Digital television
  • Home security
  • IPTV
  • OTT services
  • Network security
  • Film production
  • Television production
  • Cable television
  • Pay television
  • Publishing
  • Podcasts
  • Sports management
  • News agency
  • Video games
Revenue Increase US$170.756 billion (2018)
Operating income
Increase US$26.096 billion (2018)
Net income
Increase US$19.953 billion (2018)
Total assets Increase US$531 billion (2018)
Total equity Increase US$193.884 billion (2018)
Number of employees
251,840 (2019)
Divisions
  • AT&T Communications
  • WarnerMedia
  • AT&T Latin America
  • Xandr
Website about.att.com

genel bakış

AT&T Inc. , merkezi Dallas, Teksas'ta bulunan Whitacre Tower'da bulunan çok uluslu bir Amerikan holding şirketidir. AT&T Communications ile dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketi, en büyük mobil telefon hizmeti sağlayıcısı ve ABD'deki en büyük sabit telefon hizmeti sağlayıcısıdır. 14 Haziran 2018'den bu yana, kitle medya holdingi WarnerMedia'nın ana şirketi ve bu da onu gelir açısından dünyanın en büyük medya ve eğlence şirketi yapıyor. 2018 itibariyle, AT&T, en büyük ABD şirketlerinin Fortune 500 sıralamasında toplam gelire göre 9. sırada yer alıyor.
AT&T, 1877 yılında Alexander Graham Bell tarafından kurulan Bell Telephone Company'nin bir yan kuruluşu olan Southwestern Bell Telephone Company olarak tarihine başladı. Bell Telephone Company, 1885 yılında Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi'ne dönüştü ve daha sonra AT&T Corporation olarak yeniden markalaştı. 1982 Amerika Birleşik Devletleri - AT&T antitröst davası, AT&T Corporation'ın ("Ma Bell") yan kuruluşlarının veya Bölgesel Bell İşletme Şirketlerinin (RBOCs) elden çıkarılmasıyla sonuçlandı ve Güneybatı Bell de dahil olmak üzere birçok bağımsız şirket ortaya çıktı. Şirketi; ikincisi 1995 yılında adını SBC Communications Inc. olarak değiştirdi. 2005 yılında, SBC eski ana AT&T Corporation'ı satın aldı ve birleşmesini, AT&T Inc. adını taşıyan ve ikonik logosunu ve hisse senedi alım satım sembolünü kullanarak birleştirdi. 2006 yılında, AT&T Inc. son bağımsız Baby Bell şirketi olan BellSouth'u satın aldı ve daha önce ortak girişimi olan Cingular Wireless'ı (2004'te AT&T Wireless'ı satın aldı) tamamen AT&T Mobility olarak yeniden markaladı.
Mevcut AT&T, eski Bell Sisteminin çoğunu yeniden oluşturuyor ve orijinal uzun mesafe bölümü ile birlikte orijinal 22 Bell İşletme Şirketinden on tanesini içeriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük telekomünikasyon şirketi, uzun mesafe hattı işine odaklanıyor, cep telefonu işi (AT & T Kablosuz Servis), İnternet işi (AT & T World Net) geliştiriyor ve denizaşırı işlere odaklanıyor. Dünya Ortakları adı verilen telekomünikasyon şirketleriyle ortaklıkları genişletiyoruz. Şirket 1885 yılında Alexander Graham tarafından kuruldu çan Amerikan Bell Telefon Şirketi'nin tamamen sahip olduğu bir yan kuruluş olarak kuruldu, uzun mesafeli hizmet sunmak amacıyla kuruldu (AT & T = Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi, ancak mevcut AT & T'ye karşılık gelen tam bir isim yok) . Daha sonra, 1899'da AT & T, Western Electric üretim ve araştırma ve geliştirme departmanı olan Bell Telephone Company ile hisse değişimi yoluyla bir holding şirketi haline geldi. Bell Telefon Laboratuvarları ABD'de yerel telefon operatörleri ve şehirlerarası telefon hizmetleri ile tekel telekomünikasyon şirketi oldu. Böyle AT & T münhasır dikey entegrasyonu için, antitröst yasası kısıtlamaları 1900'lerin başından beri tekrarlandı, ancak Ocak 1982'de şirket Adalet Bakanlığı ile anlaştı ve 22 yerel telefon işletti. Şirket ve imalat bölümü birbirinden ayrıldı ve ilki yedi holding şirketinin (bölgesel çan yönetim şirketleri) kontrolü altına alındı. Bu “AT & T ayrımı” adı verilen ve telekomünikasyon iş alanındaki serbestleşme politikalarının güçlendirilmesi ile birlikte ABD telekomünikasyon işinin yapısını önemli ölçüde değiştirmiştir. Bundan sonra, şehir bölümünü kesen AT & T, o zamana kadar izin verilmeyen bilgi işleme alanına genişleyerek yeni işlerini genişletmeye çalışıyor. (AT&T), Sistem / Teknoloji Hizmetleri (Lucent Technologies) ve Bilgisayar (NCR Corp.) üç şirkete ayrıldı. Bell Labs ayrıca Bell Labs ve AT & T Labs olmak üzere iki gruba ayrıldı. Net satışlar 30,5 milyar ABD Doları (12/2004 FY).
Seisuke Komatsuzaki