püsküllü martı

english tufted puffin
Tufted puffin
Tufted Puffin Alaska (cropped).jpg
Breeding adult, St. Paul Island, Alaska (USA)
Conservation status

Least Concern (IUCN 3.1)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Charadriiformes
Family: Alcidae
Genus: Fratercula
Species: F. cirrhata
Binomial name
Fratercula cirrhata
(Pallas, 1769)
Fratercula cirrhata distribution map.svg
Distribution map of the tufted puffin

     extant (resident)     extant (breeding visitor)      extant (winter visitor)

Synonyms

Alca cirrhata Pallas, 1769
Lunda cirrhata (Pallas, 1769)
Sagmatorrhina lathami Bonaparte, 1851

özet

  • Her gözün üzerinde büyük bir sarı tüylü olan Kuzey Pasifik martısı

genel bakış

Tepeli puffin olarak da bilinen püsküllü puffin ( Fratercula cirrhata ), Kuzey Pasifik Okyanusu boyunca bulunan auk ailesinde ( Alcidae ) nispeten bol orta büyüklükte bir pelajik deniz kuşudur. Fratercula cinsini oluşturan ve kalın kırmızı bill ve sarı tutamları ile kolayca tanınabilen üç tür puffinden biridir.
Deniz kuşu kuşu. Kanat uzunluğu 19.5 cm, siyah, soluk sarı dekoratif saçlar yüzünde dikkat çekicidir. Gaga düz ve geniştir, üreme mevsiminde azgın bir plaka oluşturur ve kışın düşer. Bering Denizi'nde doğmuş - Okhotsk Denizi ve Hokkaido'nun doğu kısmı, çayırlarda delik kazma ve yumurta bırakma. Deniz ve elyafta yaşamak. Etoporica, Ainu dilinde güzel kuşların anlamıdır. Soyu tükenmiş IA (Çevre Bakanlığı 4. Kırmızı Listesi).