Oki Adaları

english Oki Islands
Oki
Native name: 隠岐諸島
Oki Islands Relief Map, SRTM.jpg
Oki Islands.png
Map of the Oki Islands
Geography
Coordinates 36°10′16.1″N 133°8′40.8″E / 36.171139°N 133.144667°E / 36.171139; 133.144667Coordinates: 36°10′16.1″N 133°8′40.8″E / 36.171139°N 133.144667°E / 36.171139; 133.144667
Adjacent bodies of water Sea of Japan
Total islands 4 main, 16 named, 180+ total
Area 346.1 km2 (133.6 sq mi)
Administration
Japan
Prefectures Shimane
District Oki District
Demographics
Population 24,500 (2010)
Pop. density 70.7 /km2 (183.1 /sq mi)
Ethnic groups Japanese

genel bakış

Oki Adaları ( 隠岐諸島 Oki-shotō veya 隠 岐 の 島Oki-no-shima , 隠 岐 群島Oki-guntō ), Japonya'nın Shimanova ilçesine bağlı Oki Bölgesi'nin bir parçası olan adalarıdır. Adaların toplam alanı 346.1 kilometrekare (133,6 m²). On altı adadan sadece dördünde kalıcı olarak yerleşim vardır. Takımadaların çoğu Daisen-Oki Ulusal Parkı sınırları içinde. Jeolojik miraslarından dolayı Oki Adaları Eylül 2014'te UNESCO Küresel Jeoparkı olarak belirlendi.
Oki Adalar Shimane vilayetinin adasını işgal eden Oki silah şehri. Ekim 2004'te Ogi-gun Saigo Kasabası, Sigorta Köyü, Ginuma Köyü, Township Köyü, şehir planını birleştirdi. Oki Vapur, Sakaiminato, Nagano ve Kaga limanlarından ayrılıyor. Ulusal Rota 485, Oki Havaalanı. 242.83 km 2 . 15.521 kişi (2010).