Margaret Mary Beckett

english Margaret Mary Beckett
The Right Honourable

Dame Margaret Beckett

DBE MP
Official portrait of Margaret Beckett crop 2.jpg
Minister of State for Housing and Planning
In office
3 October 2008 – 5 June 2009
Prime Minister Gordon Brown
Preceded by Caroline Flint
Succeeded by John Healey
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
In office
5 May 2006 – 27 June 2007
Prime Minister Tony Blair
Preceded by Jack Straw
Succeeded by David Miliband
Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs
In office
8 June 2001 – 5 May 2006
Prime Minister Tony Blair
Preceded by John Prescott (Environment, Transport and the Regions)
Nick Brown (Agriculture, Fisheries and Food)
Succeeded by David Miliband
Leader of the House of Commons
Lord President of the Council
In office
27 July 1998 – 8 June 2001
Prime Minister Tony Blair
Deputy Paddy Tipping
Preceded by Ann Taylor
Succeeded by Robin Cook
President of the Board of Trade
Secretary of State for Trade and Industry
In office
2 May 1997 – 27 July 1998
Prime Minister Tony Blair
Preceded by Ian Lang
Succeeded by Peter Mandelson
Shadow Secretary of State for Trade and Industry
In office
19 October 1995 – 2 May 1997
Leader Tony Blair
Shadowing Ian Lang
Preceded by Jack Cunningham
Succeeded by Michael Heseltine
Shadow Secretary of State for Health
In office
20 October 1994 – 19 October 1995
Leader Tony Blair
Shadowing Virginia Bottomley
Stephen Dorrell
Preceded by David Blunkett
Succeeded by Harriet Harman
Shadow Leader of the House of Commons
In office
21 July 1994 – 20 October 1994
Leader Tony Blair
Shadowing Tony Newton
Preceded by Nick Brown (Acting)
Succeeded by Ann Taylor
In office
24 July 1992 – 12 May 1994
Leader John Smith
Shadowing Tony Newton
Preceded by Jack Cunningham
Succeeded by Nick Brown (Acting)
Leader of the Opposition
In office
12 May 1994 – 21 July 1994
Monarch Elizabeth II
Prime Minister John Major
Preceded by John Smith
Succeeded by Tony Blair
Deputy Leader of the Labour Party
In office
18 July 1992 – 21 July 1994
Leader John Smith
Preceded by Roy Hattersley
Succeeded by John Prescott
Shadow Chief Secretary to the Treasury
In office
9 January 1989 – 18 July 1992
Leader Neil Kinnock
Shadowing John Major
Norman Lamont
David Mellor
Michael Portillo
Preceded by Gordon Brown
Succeeded by Harriet Harman
Parliamentary Under-Secretary of State
for Education and Science
In office
12 March 1976 – 4 May 1979
Prime Minister Jim Callaghan
Sec. of State Fred Mulley
Shirley Williams
Preceded by Joan Lestor
Succeeded by Rhodes Boyson
Member of Parliament
for Derby South
Incumbent
Assumed office
9 June 1983
Preceded by Walter Johnson
Majority 11,248 (24.8%)
Member of Parliament
for Lincoln
In office
10 October 1974 – 7 April 1979
Preceded by Dick Taverne
Succeeded by Kenneth Carlisle
Personal details
Born
Margaret Mary Jackson

(1943-01-15) 15 January 1943 (age 76)
Ashton-under-Lyne, Lancashire, England
Political party Labour
Spouse(s)
Lionel Beckett (m. 1979)
Alma mater University of Manchester Institute of Science and Technology
Website parliament..margaret-beckett

genel bakış

Dame Margaret Mary Beckett DBE PC (né Jackson ; 15 Ocak 1943 doğumlu), 1983’ten bu yana Derby South’un Parlamento Üyesi (Milletvekili) olan İngiliz İşçi Partisi’nden siyasetçi. 1992-1994 yılları arasında ve Smith aniden öldükten sonra İşçi Partisi Lideri olarak görev yaptı. Daha sonra Bakanlar Kurulu’nda Başbakan Tony Blair’in görevini bir dizi rol alarak 2006’da İngiltere’nin ilk kadın Dış Sekreteri yaptı.
Beckett, 1974’te Lincoln’e Meclis’e seçildi ve Harold Wilson ve James Callaghan hükümetlerinde küçük pozisyonlarda bulundu. 1979'da oturduğunu kaybetti, ancak 1983'te Derby South'u temsil eden Avam Kamarası'na geri döndü. Kısa süre sonra Neil Kinnock'un Gölge Kabinesine atandı ve 1992'de İşçi Partisi Lideri seçildi ve bu rolü üstlenen ilk kadın oldu. John Smith 1994'te öldüğünde, İşçi Partisi'ne liderlik eden ilk kadın oldu, ancak Tony Blair, kısa bir süre sonra esaslı liderliği üstlenmek için Smith'i değiştirme seçimini kazandı.
Emek, 1997 yılında iktidara geri döndükten sonra, Beckett, başlangıçta Ticaret Kurulu Başkanı olarak Tony Blair'in Kabinesine üye oldu. Daha sonra 2006 yılında Dış Sekreterlikten önce, bu pozisyona sahip olan ilk kadın olan ve - Margaret Thatcher'dan sonra - bu kadınlardan birini tutan ikinci kadın olan Commons Evi ve Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Devlet Sekreteri Başkanıydı. Devletin Büyük Ofisleri. Blair’in 2007’de Başbakan olarak istifasını takiben Beckett’e başlangıçta yeni Başbakan Gordon Brown tarafından görev verilmedi. Bir süre sonra, Brown, 2009 yılında son kez hükümetten ayrılmadan önce 2008 yılında Konut ve Planlama Devlet Bakanı'nı atadı.
Halen Avam Kamarası'nda en uzun süre hizmet veren kadın milletvekili. Ayrıca 1970'lerin Çalışma hükümetlerinde görev yapan az sayıda milletvekilinden biri. Kamu ve siyasi hizmet için 2013 Yeni Yıl Onurunda İngiliz İmparatorluğu Nişanı Dame Komutanlığına atandı.
İş ismi
Eski İngiliz Dışişleri Bakanı Politikacı

Vatandaşı olduğu ülke
Birleşik Krallık

Doğum günü
15 Ocak 1943

Doğum yeri
Ashton Yeraltı, Lancashire

Eski isim, kızlık soyadı
Jackson

takma ad
Takma ad = Beckett Mary

Akademik geçmiş
Manchester Bilim ve Teknoloji Fakültesi

Kariyer
Bir işçi ailesinde doğmuş. Bir metalurji uzmanı olarak bir üniversitede veya şirkette çalışın. İşyerinde sendika hareketi uyandı ve İşçi Partisi faaliyetlerine sanayi politikası araştırmacısı olarak başladı. İlk olarak 1974'te Rincon Bölgesi'nde İngiliz Temsilciler Meclisi'ne seçildi. '79 -83 yıl Granada Televizyon Şefi Bilim Adamı. '83 Derby Güney Bölgesi Temsilciler Meclisi. Partide sollardan biri olarak bilinir, ancak 80'li ve 90'lı yılların parti reformunu kabul eder ve siyasi duruşunu ortaya doğru değiştirir ve gösterir. Bakanlar Kurulu Sosyal Güvenlik Bakanı '84-89 yıl. 1992 yılının Temmuz ayında, parti tarihindeki ilk kadın başkan yardımcılığına seçildi ve Mayıs-Temmuz 1994'te, John Smith'in ani ölümünden dolayı partinin lideri olarak görev yaptı. Blair hükümeti altında Mayıs 197'den itibaren bir yıl Ticaret ve Sanayi Bakanı olarak görev yaptıktan sonra, Temmuz 2009'daki House Genel Sekreteri olarak Ev Reformu üzerinde çalıştı. Haziran 2001'den itibaren, Çevre, Gıda ve Kırsal Bakanlar olarak iklim değişikliğine karşı önlemleri teşvik edeceğiz ve endüstri için sera gazı azaltma hedefleri belirlemek için gelişmiş politikalar oluşturacağız. İngiliz tarihinin ilk kadın dışişleri bakanına Mayıs 2006’da düzenlenen bir kabine reformu ile atandı. Haziran 2007’de emekli oldu. 2013 yılında Dame unvanını aldı.