Pokorni Zoltán

english Pokorni Zoltán
Zoltán Pokorni
Pokorni Zoltan 2008-10-23 (crop).JPG
Minister of Education of Hungary
In office
8 July 1998 – 15 July 2001
Preceded by Bálint Magyar
Succeeded by József Pálinkás
Member of the National Assembly
In office
28 June 1994 – 5 May 2014
Personal details
Born (1962-01-10) 10 January 1962 (age 57)
Budapest, Hungary
Political party Fidesz
Spouse(s) Andrea Beck
Children
  • Benedek Donát
  • Ágoston Jakab
  • Ábel Boldizsár
  • Barnabás Vince
Profession educator, politician

genel bakış

Zoltán Pokorni (10 Ocak 1962 doğumlu), 1998-2001 yılları arasında Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Macar bir eğitimci ve politikacı.
Çalışmalarını 1987 yılında Eötvö Loránd Üniversitesi'nde tamamladı. Daha sonra Toldy Ferenc Gramer Okulu'nda öğretmenlik yaptı. Genç Eğitimciler Derneği ve Demokratik Eğitimciler Birliği (PDSZ) kurucu üyesiydi. 1993 yılına kadar PDSZ sözcüsü olarak görev yaptı. Muhalefet Yuvarlak Masası müzakerelerinde de yer aldı. Bu süre zarfında Rádió'nun baş editörlüğünü yaptı. 1993 yılında Fidesz'e katıldı.
Pokorni 1994 yılında Macaristan Ulusal Meclisine üye oldu. 1994-1998 yılları arasında Eğitim, Araştırma, Gençlik ve Spor Komitesi başkan yardımcılığını yaptı. 1997- 1998 yılları arasında Fidesz'in meclis grubunun lideri olarak görev yaptı.
1998 seçimlerini Fidesz'in kazanmasından sonra, yeni Başbakan Viktor Orbán onu Milli Eğitim Bakanı olarak atadı. Bakanlığında, yükseköğretim sistemlerinin entegrasyonu tamamlanmış, öğrenci kredi sistemi kurulmuş ve harç kaldırılmıştır. László Kövér'ın ardından Fidesz'in Cumhurbaşkanı seçildi. Sonuç olarak, bakanlık görevinden istifa etti. Fidesz'in 2002 seçimlerini kaybetmesinden sonra, bir kez daha parlamento grubunun lideri oldu.
2002 yılının Temmuz ayında babasının Janos Pokorni'nin İçişleri Bakanlığı için III / III ajanı olarak çalıştığı ortaya çıktıktan sonra, Pokorni partideki görevinden ve parlamento grubunun lideri olarak istifa etti. Mayıs 2003'te Fidesz'in başkan yardımcılarından biri seçilince siyasete geri döndü. Bu ofisi Aralık 2015'e kadar sürdürdü. 2006 seçimlerinde tekrar sandalye aldı. Parti liderliği ile olan çatışmalarından dolayı grup liderinin görevini üstlenmedi. Pokorni, 2006 yılında XII. Budapeşte Bölgesi'nin (Hegyvidék) belediye başkanı olarak seçildi.
İş ismi
Politikacı Eski Lise Öğretmeni Fiddes-Macaristan Sendikaları Parti Lideri Eski Macar Eğitim Bakanı

Vatandaşı olduğu ülke
Macaristan

Doğum günü
10 Ocak 1962

Doğum yeri
Budapeşte

Akademik geçmiş
Lorando Etoves Üniversitesi

Kariyer
1987-94 yıllarında lisede Japonca öğretmeni olarak görev yaptı. Eğitim reformu için çalışmak üzere 94’te siyasi dünyaya girdi. Temmuz '98'de Macar Eğitim Bakanı oldu. Yüksek öğrenimin katı sosyalist dönemini gözden geçirin ve çeşitli öğrenme yollarının sağlanmasını yönlendirin. 2000 yılında yayınlanan "1999 Uluslararası Matematik ve Fen Eğitimi Araştırması" nda, Macaristan hem matematik hem fen bilimlerindeki üstünlüğünü önemli ölçüde arttırdı ve dikkat çekiyor. 2001 yılında istifa etti. Bu arada, 1994'ten beri, Macaristan-Macaristan Vatandaşları Federasyonu Başkan Yardımcısı, 2001-2002. 2003 yılından itibaren tekrar Başkan Yardımcılığı yapmak.