Nivkh insanlar

english Nivkh people
Nivkh
Alternative names:
Nivkhs, Nivkhi, Gilyak, Giliak
Nivkh People.JPG
A group of Nivkh people Giliak Mongoloid.png
Nivkh men, 1902
Total population
5,800 (est.)
Regions with significant populations
 Russia
  •  Khabarovsk Krai:
    2 452 (2002)
  •  Sakhalin Oblast:
    2 450 (2002)
  •  Saint Petersburg:
    35 (2002)
  •  Jewish Autonomous Oblast:
    32 (2002)
  •  Primorsky Krai:
    29 (2002)
4,652
 Ukraine 584
Languages
Nivkh, Russian
Religion
Shamanism, Russian Orthodox Christianity
Related ethnic groups
Paleo-Siberians

genel bakış

Nivkh (ayrıca Nivkhs, Nivkhi veya Gilyak; ethnonym: Nivxi; dil, нивхгу - Nivxgu) Sakhalin Adası'nın kuzey yarısını ve Rusya'nın Habarovsk Krai Amur Nehri haliç bölgeyi yaşayan yerli bir etnik grup. Nivkh geleneksel olarak balıkçılar, avcılar ve köpek yetiştiricileriydi. Yarı göçebe, yaz aylarında kıyıların yakınında yaşamakta ve iç bölgelerdeki nehirleri ve nehirleri somon yakalamak için kışlanmaktadır. Nivkh'da yaşayan arazi, soğuk karla kaplı kışları ve seyrek ağaç örtülü yumuşak yazları olan tayga ormanı olarak karakterize edilir. Nivkh, bölgenin orijinal sakinleri olduğuna ve Geç Pleyistosen sırasında Transbaikal bölgesinden göç ettirilmiş Neolitik halklardan türediği düşünülmektedir.
Nivkh, büyük ölçüde yabancı etkilerden acı çekti, bunlardan ilki, Tungus halklarının göçüydü. Daha sonra, Qing Çin Nivsk'i onlara haraç ödemesi için zorladı. 1850'ler-1860'larda, Rus İmparatorluğu'nun Kazakları bugün küçük, çoğu kez ihmal edilen azınlık oldukları Nivkh topraklarını ilhak etti ve sömürgeleştirdi. Bugün, Nivkh Rus tarzı konutlarda yaşamakta ve akarsuların ve denizlerin aşırı avlanması ve kirlenmesiyle, Rus mutfağından birçok yiyecek benimsemiştir. Kış ayı festivali için önemli olan Nivkh uygulaması şamanizm, bazılarının Rus Ortodoksluğuna dönüşmesine rağmen.
2002 Rusya Federasyonu sayımı itibariyle 5,287 Nivkh var. Çoğu bugün Rusça konuşmaktadır ve yaklaşık yüzde 10'u yerli Nivkh dilini konuşmaktadır. Nivkh, Paleosiberian dilleri ile kolaylık sağlamak için gruplandırılmış olmasına rağmen, bir dil izolatı olarak kabul edilir. Nivkh dili dört lehçe ayrılmıştır.

Aşağı Amur Nehri ve Sakhalin'de (Sakhalin) yaklaşık 2000 konuşmacı var. Rusya'da Amur lehçesinde "kişi" kelimesinin kendi kendini ifade eden anlamı nedeniyle <Nivkhi> olarak bilinir ve Japonya'da "Nivkhi" adı Sakhalin lehçesi biçiminde kullanılmıştır. 1930'larda Amur lehçesine dayalı harfler tasarlandı ve temel ders kitapları derlendi. Kelimeler birleştirildiğinde ikinci kelimenin başında yaygın olarak ortaya çıkan ünsüz mutasyonlar, isim konjugasyonu ve konuya bağlı olarak değişen sayılarla karakterize edilir. Vakalar ve fiiller son eklenmiştir. Birinci şahıs çoğulunun, dinleyiciyi içeren kapsayıcı bir biçim ile içermeyen bir dışlanmış biçim arasında bir ayrım vardır. Şecere izole dil Paleosibirya dilleri Ural dilleri ve Altay dilleri ile olan ilişkilere ek olarak, Amerikan Kızılderili dilleri ve Korece'deki Nivkh unsurları ile benzerliklere dikkat çekilmiştir. Paleosiberian dillerinden, Japonya'da kayıtlı bir dili olan tek dil. Bugün araştırmalar Ken Hattori ve Michiko Watanabe tarafından yürütülüyor.
Nivkh
Osahito Miyaoka