Indigo Cina(Tadeye)

english Chinese indigo
Persicaria tinctoria
Persicaria tinctoria bergianska.JPG
Scientific classification
Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Core eudicots
Order: Caryophyllales
Family: Polygonaceae
Genus: Persicaria
Species: P. tinctoria
Binomial name
Persicaria tinctoria
(Aiton) Spach 1841
Synonyms
  • Polygonum tinctorium Aiton 1789
  • Ampelygonum tinctorium (Aiton) Steud.
  • Persicaria tinctoria (Aiton) H. Gross
  • Pogalis tinctoria (Aiton) Raf.

Gambaran keseluruhan

Persicaria tinctoria adalah spesies tumbuhan berbunga di keluarga soba. Nama-nama umum termasuk indigo Cina dan "indigo Jepun." Ia berasal dari Eropah Timur dan Asia.
Daun adalah sumber pewarna indigo. Ia telah digunakan dalam tempoh Zhou Barat (sekitar 1045-771 SM), dan merupakan pewarna biru yang paling penting di Asia Timur sehingga ketibaan Indigofera dari selatan.
Rumput tahunan keluarga berudu. Berasal dari Asia Tenggara, ia datang dari China sebagai tanaman pewarna sebelum zaman Asuka. Bentuknya sama dengan knotweed, menjadi ketinggian 50 ~ 70cm. Letakkan biji-biji di tempat tidur nurseri pada awal musim bunga, tanam di musim bunga, potong di musim panas, mengukir daun dan keringkan supaya daun indigo. Tumpukan dan menapai, mengikatnya dengan mortar, membuat bola indigo, campurkan abu kayu, kapur dan dedak, tambah air dan hangat untuk mandi (makan dengan baik). Rendam dalam kapas, rami dan sebagainya, ia akan menjadi biru gelap ketika terkena udara. Pengeluaran bola Awa indigo zaman Edo terkenal. Walaupun penanaman secara drastik menurun disebabkan oleh perkembangan indigo sintetik, terdapat permintaan yang berterusan yang berpusat pada barangan mewah. Tumbuhan dye biru termasuk Ryukyuu (Foxaceae) dan Quai India (Legumeidae), yang juga dikenali sebagai Tadeyei dalam perbezaan dari mereka. → Konoya (Koya)
→ Related items Kusaki Denshi | Penutup biru gelap | Pencelupan | Pewarna | Tanaman pewarna | Tokushima Plain