chinchilla(Chile Chinchilla)

english chinchilla
Long-tailed chinchilla
Chinchilla lanigera1.jpg
Conservation status

Endangered (IUCN 3.1)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Rodentia
Family: Chinchillidae
Genus: Chinchilla
Species: C. lanigera
Binomial name
Chinchilla lanigera
Bennett, 1829
Chinchilla lanigera.svg
Past range of Chinchilla lanigera.
Synonyms

Mus laniger
Chinchilla velligera
Cricetus chinchilla
Lommus lanigera
Cricetus lanigera

ringkasan

  • tikus kecil dengan bulu kelabu mutiara lembut; asli kepada Andes tetapi dibiakkan dalam penangkaran bulu
  • kain bulu dan kapas yang dibalut tebal
  • bulu kelabu keperakan mahal dari chinchilla

Gambaran keseluruhan

Chinchilla ekor panjang ( Chinchilla lanigera ), juga dikenali sebagai Chili , pesisir , chinchilla biasa , atau chinchilla yang lebih rendah , adalah salah satu daripada dua spesies tikus dari genus Chinchilla , spesies lain Chinchilla chinchilla . Populasi liar C. lanigera berlaku di Aucó, berhampiran Illapel, IV Región, Chile (31 ° 38'S, 71 ° 06'W), di Reserva Nacional Las Chinchillas dan di La Higuera, kira-kira 100 km (62 mi) di utara Coquimbo 29 ° 33'S, 71 ° 04'W) Chinchillas Chile dilaporkan dari Talca (35 ° 30'S), Chile, mencapai utara ke Peru dan ke timur dari bukit-bukit pantai Chile sepanjang gunung rendah. Menjelang pertengahan abad ke-19, chinchillas Chile tidak dijumpai di selatan Sungai Choapa.
Tiada fosil diketahui.
Gigi tikus Kelas kejururawatan chinchillaceae. Kedua Chinchilla Chile. Bentuknya menyerupai tupai dengan panjang 25 hingga 26 cm dan panjang ekor 15 cm. Warna bulu adalah pembekuan warna biru dan hitam kelabu. Ia diedarkan di Pegunungan Andes Chile. Baiklah di padang gurun tinggi, keluar pada waktu malam dan makan rumput. Rambutnya sangat nipis dan lembut, dan bulu sangat mahal. Ia terlalu berlebihan dan telah pupus sementara, tetapi kini ia dilindungi dan ditanam untuk bulu di berbagai negara termasuk Amerika Syarikat. 1 hingga 6 kanak-kanak perempuan, biasanya 2 hingga 3 kanak-kanak. Terdapat chinchilla civio (chinchilla Bolivian) dengan nama yang sama di rantau Tasik Titicaca.
→ Related items Chinchilla rabbits