José María Velasco Ibarra

english José María Velasco Ibarra
José María Velasco Ibarra
José María Velasco Ibarra.jpg
24th President of Ecuador
In office
September 1, 1968 – February 15, 1972
Vice President Jorge Zavala Baquerizo
Preceded by Otto Arosemena Gómez
Succeeded by Guillermo Rodríguez Lara
In office
September 1, 1960 – November 7, 1961
Vice President Carlos Julio Arosemena Monroy
Preceded by Camilo Ponce Enríquez
Succeeded by Carlos Julio Arosemena Monroy
In office
September 1, 1952 – August 31, 1956
Vice President Alfredo Chiriboga
Preceded by Galo Plaza Lasso
Succeeded by Camilo Ponce Enríquez
In office
August 11, 1946 – August 23, 1947
Vice President Mariano Suárez Veintimilla
Preceded by Himself
Succeeded by Carlos Mancheno Cajas
In office
June 1, 1944 – August 11, 1946
Preceded by Carlos Alberto Arroyo del Río
Succeeded by Himself
In office
September 1, 1934 – August 21, 1935
Preceded by Abelardo Montalvo
Succeeded by Antonio Pons
Personal details
Born
José María Velasco Ibarra

(1893-03-19)March 19, 1893
Quito, Ecuador
Died March 30, 1979(1979-03-30) (aged 86)
Quito, Ecuador
Political party Conservative
Spouse(s)
Corina del Parral
(m. 1938; died 1979)
Alma mater Central University of Ecuador
Signature

Gambaran keseluruhan

José María Velasco Ibarra (19 Mac 1893 - 30 Mac 1979) adalah ahli politik Ecuador. Beliau menjadi presiden Ecuador sebanyak lima kali, pada tahun 1934-1935, 1944-1947, 1952-1956, 1960-1961, dan 1968-1972, dan hanya pada 1952-1956 ia menyelesaikan istilah penuh. Dalam empat lagi syarat beliau dibuang oleh angkatan tentera, dan beberapa kali beliau dipasang sebagai presiden menerusi rampasan kuasa tentera.


1893.3.19-1979
Ahli politik di Ecuador.
Bekas Presiden Ecuador.
Dilahirkan di Quito.
Seorang ahli politik di Ecuador, belajar di Universiti Paris, dan lain-lain. Juga dikenali sebagai populis berkarisma (Orang) yang membanggakan dirinya pada neo-liberal. Calon 1934 untuk calon presiden dari Parti Konservatif dipilih. Pada tahun berikutnya rampasan kuasa tentera berlaku dan dia jatuh. '44 Presiden dipilih semula, tetapi dia diusir dari '47 rampasan kuasa. Selepas itu, beliau dipilih kembali kepada presiden dan berkali-kali turun kerana rampasan kuasa, memegang sebanyak lima kali. Setelah '72 rampasan kuasa, dia melarikan diri ke Argentina.