Sardār Mohammad Dā'ud Khān

english Sardār Mohammad Dā’ud Khān
Mohammed Daoud Khan
Mohammed Daoud Khan.jpg
Daoud Khan in the 1970s
1st President of Afghanistan
In office
17 July 1973 – 28 April 1978
Vice President Sayyid Abdullah
Preceded by King Zahir Shah
Succeeded by Abdul Qadir (acting)
Nur Muhammad Taraki
5th Prime Minister of Afghanistan
In office
7 September 1953 – 10 March 1963
Monarch Zahir Shah
Preceded by Shah Mahmud Khan
Succeeded by Mohammad Yusuf
Personal details
Born (1909-07-18)18 July 1909
Kabul, Afghanistan
Died 28 April 1978(1978-04-28) (aged 68)
Kabul, Afghanistan
Political party Afghan National Revolutionary Party
Spouse(s) HRH Princess Zamina Begum, sister of King Zahir Shah
Children 7

Gambaran keseluruhan

Mohammed Daoud Khan atau Daud Khan (18 Julai 1909 - 28 April 1978) adalah Perdana Menteri ke-5 Afghanistan dari tahun 1953 hingga 1963 dan Presiden Afghanistan dari tahun 1973 hingga 1978. Dilahirkan dalam keluarga diraja, ia menggulingkan monarki Musahiban pertama sepupu Mohammed Zahir Shah dan mengisytiharkan dirinya sebagai Presiden pertama Afghanistan pada tahun 1973. Dia akan memegang jawatan ini sehingga pembunuhannya pada tahun 1978 semasa Revolusi Saur diketuai oleh Parti Demokratik Rakyat Afghanistan (PDPA) komunis. Khan dikenali dengan dasar progresifnya, usaha untuk memperbaiki hak-hak wanita, nasionalisme Pashtun, dan memulakan dua rancangan pemodenan lima tahun yang meningkatkan tenaga buruh sebanyak 50 peratus. Rampasan dan pembunuhan 1978 menjatuhkan Afghanistan ke dalam perang saudara yang berterusan.


1909. (Ada pendapat 1912.) - 1978.4.27
Ahli politik dan tentera Afghanistan.
Bekas Presiden Afghanistan.
Kabul dilahirkan.
Zaher, sepupu raja Afghanistan, menjadi Gubernur Gandahar pada tahun 1932, dan kemudian, selepas menjadi duta kepada Perancis, Menteri Pertahanan, Perdana Menteri '53. Dalam '63 dia dipaksa untuk meletakkan jawatan, dan pada tahun berikutnya '64 dia dilucutkan semua kuasa politik. Kemudian dia membuat kudeta tanpa darah semasa raja berada di Itali pada tahun '73, memansuhkan monarki, mengisytiharkan republik, menjadi presiden presiden, dan pada masa yang sama berkhidmat sebagai menteri pertahanan dan menteri luar negeri, tetapi digugurkan oleh rampasan kuasa militer pada '78 dan membunuh telah selesai.