Zhu Rongji(Turonji)

english Zhu Rongji
Zhu Rongji
朱镕基
朱镕基正面像.jpg
5th Premier of the People's Republic of China
In office
March 17, 1998 – March 16, 2003
President Jiang Zemin
Vice Premier Li Lanqing
Qian Qichen
Wu Bangguo
Wen Jiabao
Preceded by Li Peng
Succeeded by Wen Jiabao
6th Executive Vice Premier of China
In office
March 29, 1993 – March 17, 1998
Premier Li Peng
Preceded by Yao Yilin
Succeeded by Li Lanqing
Member of the 14th, 15th CPC Politburo Standing Committee
In office
19 October 1992 – November 15, 2002
General Secretary Jiang Zemin
9th Governor of the People's Bank of China
In office
July 1993 – June 1995
Preceded by Li Guixian
Succeeded by Dai Xianglong
Personal details
Born (1928-10-01) 1 October 1928 (age 89)
Changsha, Hunan, China
Political party Communist Party of China
Spouse(s) Lao An (m. 1956)
Children Zhu Yunlai (son)
Zhu Yanlai (daughter)
Alma mater Tsinghua University
Profession Electrical engineer
Chinese name
Simplified Chinese 朱镕基
Traditional Chinese 朱鎔基
Transcriptions
Standard Mandarin
Hanyu Pinyin Zhū Róngjī
Wade–Giles Chu1 Jung2-chi1
IPA [ʈʂú ɻʊ̌ŋ.tɕí]
Southern Min
Hokkien POJ Chu Iûⁿ-ki

Gambaran keseluruhan

Zhu Rongji (Bahasa Cina: 朱镕基 ; IPA: [Њʂú Ķʊ̌ŋ.tɕí]; lahir 1 Oktober 1928) adalah seorang ahli politik Cina yang telah bersara sebagai ketua Datuk Bandar dan Ketua Parti di Shanghai dari 1988 hingga 1991 dan sebagai Naib Perdana Pertama dan kemudian Perdana Menteri dari Mac 1998 hingga Mac 2003.
Seorang pentadbir sukar, waktunya di pejabat menyaksikan pertumbuhan dua angka yang berterusan dalam ekonomi China dan peningkatan ketegasan China dalam hal ehwal antarabangsa. Dikabarkan mempunyai hubungan testy dengan Presiden China Jiang Zemin, di mana dia berkhidmat, Zhu menyediakan pragmatisme novel dan etika kerja yang kuat dalam pemerintahan yang semakin korup dan kepemimpinan partai, dan sebagai hasilnya mendapat popularitas besar dengan masyarakat Cina. Walau bagaimanapun, pihak lawannya mendakwa bahawa pendirian Zhu yang tegas dan pragmatik terhadap dasar tidak realistik dan tidak perlu, dan banyak janji-Nya tidak dipenuhi. Zhu bersara pada tahun 2003 dan belum menjadi tokoh awam sejak tahun 2003.
Ahli politik Cina. Lahir di wilayah Hunan. 1951 Lulusan dari Jabatan Kejuruteraan Elektrik Tsinghua University. Beliau bekerja untuk Jabatan Perindustrian Kerajaan Rakyat Tohoku, telah dikritik kerana pertarungan anti-kanan dari 1957, dan mendapat penghormatan pada tahun 1978. Pengarah Suruhanjaya Ekonomi Negara, profesor Tsinghua University, dan lain-lain. Pada tahun 1987, calon Jawatankuasa Pusat Parti Komunis . Pada tahun berikutnya, Datuk Bandar Shanghai, 1989 Setiausaha Jawatankuasa Parti Jawatankuasa, pada masa yang sama membimbing pembangunan ekonomi Kawasan Baru Pudong . Berdasarkan idea fleksibel <Gorbachev di China> dan dibacakan di Barat. Beliau dinaikkan pangkat ke timbalan perdana menteri pada tahun 1991, menangani masalah hutang rantai perusahaan negeri, dan kemudian berkhidmat sebagai Presiden Bank Rakyat China. Menjadi Perdana Menteri pada 1998 dan menyokong pentadbiran Jiang Zemin , tetapi pada bulan Mac 2003 di NPC, beliau menyerahkan Perdana Menteri kepada Wen Jiabao .