Sū Tóng

english Sū Tóng
Tong Zhonggui
Native name
童忠贵
Born January 1963 (age 56)
Suzhou, Jiangsu, China
Pen name Su Tong (苏童)
Occupation Novelist
Language Chinese
Nationality Chinese
Alma mater Beijing Normal University
Period 1980 - present
Genre Novel
Notable works Yellowbird Story
Notable awards 9th Mao Dun Literature Prize
2015 Yellowbird Story

Gambaran keseluruhan

Su Tong (Bahasa Cina mudah: 苏童 ; Cina tradisional: 蘇童 ; pinyin: Sū Tóng ; lahir 23 Januari 1963) adalah nama pena penulis Cina Tong Zhonggui ( 童忠贵 ; Tóng Zhōngguì ). Beliau dilahirkan di Suzhou dan tinggal di Nanjing.
Beliau memasuki Jabatan Cina di Beijing Normal University pada tahun 1980, dan mula menerbitkan novel pada tahun 1983. Beliau kini menjadi naib presiden Persatuan Penulis Jiangsu. Dikenali dengan gaya penulisannya yang kontroversial, Su adalah salah seorang novelis yang paling terkenal di China.
Tajuk kerja
Penulis

Negara Kewarganegaraan
China

Hari Lahir
1963

Tempat lahir
Jiangsu Province Suzhou

Latar belakang akademik
Beijing Normal University Lulusan

Kerjaya
Bermula mewujudkan puisi dan novel di Beijing Normal University. Selepas menamatkan pengajian, beliau bekerja sebagai kakitangan Institut Seni Nanjing dan menjadi editor majalah sastera. Novel tahun pertengahan "Masa Depan 1934", yang diterbitkan pada tahun 1987, telah menjadi karya, dan telah membuka kemungkinan baru dalam kesusasteraan Cina dalam gaya eksperimen yang dipengaruhi oleh modernisme Barat, dan dipanggil "sekolah pertama". Akhirnya, ia menjadi gaya yang mendapat sokongan popular dan menjadi salah satu penulis utama kesusasteraan Cina kontemporari. Di samping itu, sebagai pengarang asal "Red Yume" ("Tsugashima Seiran", '89), yang dibuat menjadi sebuah filem oleh Zhang Gei-mow dan memenangi Anugerah Ginkgo untuk Festival Filem Antarabangsa Venice di '91 yang saya umumkan. Buku-bukunya termasuk "serbuk merah", "bimbingan perceraian", "naga tak terbang" dan "lelaki air mata".