puffin berumbai

english tufted puffin
Tufted puffin
Tufted Puffin Alaska (cropped).jpg
Breeding adult, St. Paul Island, Alaska (USA)
Conservation status

Least Concern (IUCN 3.1)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Charadriiformes
Family: Alcidae
Genus: Fratercula
Species: F. cirrhata
Binomial name
Fratercula cirrhata
(Pallas, 1769)
Fratercula cirrhata distribution map.svg
Distribution map of the tufted puffin

     extant (resident)     extant (breeding visitor)      extant (winter visitor)

Synonyms

Alca cirrhata Pallas, 1769
Lunda cirrhata (Pallas, 1769)
Sagmatorrhina lathami Bonaparte, 1851

ringkasan

  • puffin Pasifik utara mempunyai bulu kuning besar di atas setiap mata

Gambaran keseluruhan

Puffin berumbai ( Fratercula cirrhata ), juga dikenali sebagai puffin puncak , adalah seabird pelagik bersaiz sederhana yang agak banyak di keluarga auk (Alcidae) yang terdapat di seluruh Lautan Pasifik Utara. Ia adalah salah satu daripada tiga spesies puffin yang membentuk genus Fratercula dan mudah dikenali dengan tagihan merah tebal dan tufts kuning.

Burung besar dengan paruh rata secara menegak. Nama itu berasal dari bahasa Ainu dengan paruh yang indah. Breeds di sekitar Laut Bering, Kepulauan Kuril, Hokkaido, Alaska selatan, dan pantai barat Kanada, bergerak sedikit selatan di musim sejuk. Di Jepun, ia membiak di pulau-pulau di Hokkaido, dan di musim sejuk, ia bergerak ke selatan ke laut di Honshu utara. Jumlah panjang adalah kira-kira 39cm. Pada bulu musim panas, dahi, di sekeliling mata, dan pangkal paruh putih, dan bulu-bulu putih seperti bulu-bulu seperti bulu kelihatan dari atas mata. Selebihnya badan adalah hitam. Kira-kira 2/3 hujung paruh merah dan selebihnya hijau-kuning. Kaki berwarna merah. Pada bulu musim sejuk, bahagian putih muka berwarna hitam, bulu hiasan menghilang, dan permukaan bawah badan berwarna coklat. Pada musim gugur dan musim sejuk, ia juga berada di laut jauh dari pantai, tetapi di musim pembiakannya terdapat di laut berdekatan dengan tempat bersarang dan menyelam ke dalam air untuk menangkap ikan. Ia terbang dalam garis lurus antara pulau bersarang dan lautan tanah penangkapan dengan cepat mengepak, dan kembali ke tempat bersarang dengan sebilangan ikan. Gali lubang di tebing pulau itu dan letakkan satu perut dan satu telur di dalamnya.
Shinji Takano