Kia Car [Syarikat]

english Kia Car [Company]
Kia Motors
기아자동차
KIA logo2.svg
The Power to Surprise
Formerly
Kyungsung Precision Industry
Type
Public Company
Traded as KRX: 005380
Industry Automotive
Founded December 1944; 73 years ago (1944-12)
Headquarters Seoul, South Korea
Area served
Worldwide except Japan
Key people
Hyoung-Keun (Hank) Lee, Vice Chairman and CEO
Han Woo-Park, President and Co-CEO
Peter Schreyer, Chief Design Officer
Products Automobiles
Luxury cars
Commercial vehicles
Production output
Increase 3,007,976 units (2016)
Revenue Increase KRW52.713 billion (2016)
Operating income
Increase KRW3.442 billion (2016)
Net income
Increase KRW2.755 billion (2016)
Total assets Increase KRW50.889 billion (2016)
Total equity Increase KRW26.759 billion (2016)
Number of employees
53,255 (as of December 2013)
Parent Hyundai Motor Company (33.88%, since 1999)
Website www.kia.com

Gambaran keseluruhan

Kia Motor Corporation (Hangul: 기아자동차 ; Hanja: 起亞自動車 , IPA: [ki.a], lit. "Kia kereta"; yang diasaskan sebagai KIΛ ), yang beribu pejabat di Seoul, adalah pengeluar kereta kedua terbesar di Korea Selatan, berikutan Hyundai Motor Company, dengan penjualan lebih 3.3 juta kenderaan pada 2015. Sehingga Disember 2015, Kia Motor Corporation adalah minoriti yang dimiliki oleh Hyundai, yang memiliki pegangan 33.88% bernilai lebih dari AS $ 6 bilion. Kia pula adalah pemilik minoriti lebih daripada dua puluh anak syarikat Hyundai dari 4.9% hingga 45.37%, berjumlah lebih daripada AS $ 8.3 bilion.
Pengilang kereta kedua terbesar di Korea. Ditubuhkan pada tahun 1944. Anak-anak syarikat utama termasuk Asia Automobile, Kia Seiki, Kia Special Steel, Kia Service, dan lain-lain, dan juga syarikat induk Kumpulan Kia yang dibentuk bersama-sama dengan mereka. Sejak 1994 kami telah membina rangkaian peniaga kami sendiri di pasaran AS dan telah menjual <sephaia> <sporty>. Kereta itu telah dipilih sebagai kereta kebangsaan di Indonesia. Bagaimanapun, dalam kejatuhan ekonomi gelembung di Korea dan krisis mata wang, perniagaan itu runtuh dan pada bulan Oktober 1998 Hyundai Motor membuat tawaran yang berjaya termasuk Asia dalam bidaan awam. Prestasi pulih di bawah Hyundai Motor, terutamanya jualan di pasaran Eropah dan Amerika Syarikat adalah kukuh. Jualan pada tahun fiskal yang berakhir pada Disember 2002: 14.554 trilion won.