Pseudocentrotus depressus(Hirata tori)

english Pseudocentrotus depressus
Pseudocentrotus depressus
Scientific classification
Kingdom: Animalia
Phylum: Echinodermata
Class: Echinoidea
Order: Echinoida
Family: Strongylocentrotidae
Genus: Pseudocentrotus
Species: P. depressus
Binomial name
Pseudocentrotus depressus
(A. Agassiz, 1864)
Synonyms
  • Echinus disjunctus von Martens, 1866
  • Strongylocentrotus depressus (A. Agassiz, 1864)
  • Toxocidaris depressa A. Agassiz, 1864

Gambaran keseluruhan

Pseudocentrotus depressus , yang biasa dikenali sebagai landak laut merah jambu , adalah spesies landak laut, satu daripada hanya dua spesies dalam genus Pseudocentrotus . Ini pertama kali digambarkan pada tahun 1864 oleh ahli zoologi marin Amerika Alexander Agassiz sebagai Toxocidaris depressus , telah dikumpulkan semasa Ekspedisi Penjelajahan dan Penjelajahan Pasifik Utara yang dilakukan oleh Kapten Cadwalader Ringgold dan kemudian Kapten John Rodgers.
Kedua-dua Hirattauni. Haiwan bayam Budsenaceae keluarga. Diameter 7 cm, ketinggian 3 cm di dalam dan di luar. Cangkangnya rata, duri agak pendek, biasanya merah gelap, tetapi kadang-kadang lebih ringan dalam warna. Tiub kaki juga merah. Musim pemula adalah musim luruh lewat. Ia hidup di karang di bawah zon intertidal selatan Honshu, spesis endemik Jepun. Gonad dapat dimakan sebagai landak laut.
→ Perkara berkaitan Landak laut