Kurt Waldheim

english Kurt Waldheim
Kurt Josef Waldheim
Kurt Waldheim 1971b.jpg
9th President of Austria
In office
8 July 1986 – 8 July 1992
Chancellor Franz Vranitzky
Preceded by Rudolf Kirchschläger
Succeeded by Thomas Klestil
4th Secretary-General of the United Nations
In office
1 January 1972 – 31 December 1981
Preceded by U Thant
Succeeded by Javier Pérez de Cuéllar
Minister of Foreign Affairs
In office
19 January 1968 – 21 April 1970
Chancellor Josef Klaus
Preceded by Lujo Tončić-Sorinj
Succeeded by Rudolf Kirchschläger
Personal details
Born (1918-12-21)21 December 1918
Sankt Andrä-Wördern near Vienna, German-Austria
Died 14 June 2007(2007-06-14) (aged 88)
Vienna, Austria
Political party People's Party
Spouse(s) Elisabeth Waldheim
Children Lieselotte
Gerhard
Christa
Alma mater Vienna Consular Academy
Profession
  • lawyer
  • diplomat
Signature
Military service
Allegiance  Austria (1936–1937)
Nazi Germany Nazi Germany (1941–1945)
Rank Oberleutnant
Unit 5 Alpine Division Pusteria
Kampfgruppe West
9th Army
11th Italian Army
Army Group E
Battles/wars World War II
Awards Iron Cross 2nd Class
Medal of the Crown of King Zvonimir

ringkasan

  • Diplomat Austria yang Setiausaha Agung Pertubuhan Bangsa-Bangsa Bersatu dari tahun 1972 hingga 1981, pada tahun 1986 beliau dipilih sebagai presiden Austria walaupun tuduhan di seluruh dunia bahawa beliau mempunyai pengetahuan langsung tentang kekejaman Nazi semasa Perang Dunia II (lahir pada tahun 1918)

Gambaran keseluruhan

Kurt Josef Waldheim (Bahasa Jerman: [kʊɐ̯t valdhaɪm] (mendengar); 21 Disember 1918 - 14 Jun 2007) adalah seorang diplomat dan ahli politik Austria. Waldheim adalah Setiausaha Agung keempat Pertubuhan Bangsa-Bangsa Bersatu dari 1972 hingga 1981, dan Presiden Austria kesembilan dari tahun 1986 hingga 1992. Semasa beliau berlari untuk jawatan terakhir pada pilihan raya 1986, wahyu khidmatnya di Thessaloniki, Greece dan di Yugoslavia, sebagai pegawai intelijen di Wehrmacht Nazi Jerman semasa Perang Dunia II menimbulkan kontroversi antarabangsa.


1918.12.21-
Diplomat dan ahli politik Austria.
Bekas Setiausaha Agung PBB, bekas Presiden Austria.
Dilahirkan di Andorra Sankt Beldern.
Lulusan dari Universiti Vienna (Fakulti Undang-Undang) ['44].
Menyertai Kementerian Luar Negeri pada tahun 1945 dan menjadi wakil PBB pertama di '55. Setelah menjadi duta ke Kanada pada '58, beliau menjadi Menteri Luar Negeri pada '68 dan bertindak sebagai duta ke Pertubuhan Bangsa-Bangsa Bersatu pada '70. Calon presiden Parti Nasionalis ke-71 dijangka akan dikalahkan, dan dipilih sebagai Setiausaha Agung keempat PBB pada tahun yang sama. Beliau adalah seorang profesor di Universiti Georgetown pada '82, dan dinaikkan pangkat ke '87 pilihan raya Presiden sekali lagi pada '87, dan menjadi undi presiden yang berjaya. Pada masa yang sama, tuduhan bahawa mereka telah terlibat dalam jenayah perang Nazi muncul, dan kemudian mereka meneruskan tanggungjawab moral kerana mereka tidak mempunyai bukti penglibatan mereka dalam jenayah perang tetapi mereka tahu kekejamannya dengan baik. Meletak jawatan di '92.

Diplomat dan ahli politik Austria . Kedua-dua Bartheim. Kelahiran Vienna. Lulusan dari Universiti Vienna. Beliau menyertai Kementerian Luar Negeri, berkhidmat sebagai Canadian Duta ke Amerika Syarikat, delegasi Pertubuhan Bangsa-Bangsa Bersatu (PBB) perwakilan, menteri-menteri luar, dan lain-lain dan berkhidmat sebagai Setiausaha Agung PBB keempat dari tahun 1972 hingga 1981. Pada tahun 1986 beliau memenangi pilihan raya Presiden Austria untuk kali kedua dan berkhidmat sebagai posternya sehingga tahun 1992. Namun, ada sejarah Austria yang dilampirkan ke Jerman pada Perang Dunia kedua, ia mendapati kerjaya yang menjadi anggota Perikatan Pelajar Sosialis Nasional dan pasukan kejutan Nazi untuk menyokong Nazi untuk Warutohaimu sendiri. Walaupun dikatakan tidak ada hubungannya dengan jenayah perang , walaupun menjadi presiden sebuah negara, di banyak negara, terutama bekas sekutu, <Persona non-gluta> (yang bermaksud "orang yang tidak diinginkan" yang ditetapkan). Dikatakan bahawa dia telah diberikan kritikan dan meninggalkan pencalonannya untuk pemilihan presiden tahun 1992.