Li Zhao-xing

english Li Zhao-xing
Li Zhaoxing
李肇星
Li Zhaoxing.jpg
9th Minister of Foreign Affairs
In office
17 March 2003 – 27 April 2007
Premier Wen Jiabao
Preceded by Tang Jiaxuan
Succeeded by Yang Jiechi
Personal details
Born (1940-10-20) 20 October 1940 (age 78)
Jiaonan, Shandong, Republic of China
Political party Communist Party of China
Spouse(s) Qin Xiaomei
Children Hehe
Alma mater Peking University

Gambaran keseluruhan

Li Zhaoxing (Bahasa Cina: 李肇星 ; pinyin: Lǐ Zhàoxīng ; lahir pada 20 Oktober 1940 di Jiaonan, Qingdao, Shandong) adalah seorang diplomat dan ahli politik China. Beliau berkhidmat sebagai Menteri Luar Republik Rakyat China dari tahun 2003 hingga 2007.
Beliau lulus dari Universiti Peking pada tahun 1964. Beliau bekerja sebagai diplomat di Afrika sebelum menjadi Menteri Muda Luar Negeri pada tahun 1990 dan Naib Menteri Luar Negeri pada tahun 1995, wakil tetap kepada PBB pada tahun 1993, duta besar ke Amerika Serikat pada tahun 1998, dan Menteri Luar Negeri pada tahun 2003.
Dia pada mulanya dilantik sebagai salah seorang Penatua tetapi memilih untuk tidak meneruskan peranannya. Beliau adalah profesor di Universiti Peking. Dia sudah berkahwin, dan mempunyai seorang anak lelaki.
Tajuk kerja
Ahli politik Diplomatik Presiden Pertama China Persatuan Hubungan Luar Negeri China Bekas Menteri Luar Negeri Cina Bekas Duta Besar China ke Amerika Syarikat Bekas Anggota Jawatankuasa Pusat Parti Komunis China

Negara Kewarganegaraan
China

Hari Lahir
Oktober 1940

Tempat lahir
Shandong

Latar belakang akademik
Universiti Beijing (1964) Lulus dari Akademi Bahasa Asing Beijing (1967)

Kerjaya
1965 Parti Komunis China. Selepas menyertai Kementerian Luar Negeri China (Kementerian Luar Negeri), beliau bekerja di kedutaan-kedutaan seperti Kenya dan Lesotho. 'Duta penaung ke Kedutaan Cina pada tahun 1983, juru bicara Kementerian Luar Negeri pada bulan April '85, Naib Pengerusi untuk Jabatan Luar Negeri pada bulan Oktober, '98 Presiden pada tahun 1982 (Direktur Biro Berita), '90 untuk Wakil Menteri Luar Negeri -Jeneral untuk Hal Ehwal Luar), Duta Pertubuhan Bangsa-bangsa Bersatu pada bulan Mac 1993, dan Mei 2005 Setiausaha Luar Setiausaha pada April 1995, Duta Besar ke Amerika Syarikat pada bulan April 1998-Februari 2001. Berikutan prinsip isu Taiwan, Presiden Clinton menarik "tiga tiada "kenyataan seperti" Saya tidak membenarkan kemerdekaan Taiwan ". Bertindak sebagai Timbalan Menteri Luar Negeri pada bulan Februari 2001. November 2002-Okt. 2007 Anggota tengah parti. Mac 2003-April 2007 Menteri Luar Negeri. 2007 Profesor Universiti Beijing. 2008-2013 Ketua Jawatankuasa Ahli Asing Rakyat (Semua Rakyat) 2008. Pada bulan Disember 2012, beliau menjadi organisasi bukan untung dan menjadi pengerusi pertama Persatuan Hubungan Luar Negeri China. Saya fasih berbahasa Inggeris dan Perancis. Mengunjungi Jepun pada Oktober 2003.