Du Qing-lin

english Du Qing-lin
Du Qinglin
杜青林
Du Qinglin (cropped).jpg
Head of the United Front Work Department of the Central Committee
In office
December 2007 – August 2012
General Secretary Hu Jintao
Preceded by Liu Yandong
Succeeded by Ling Jihua
Communist Party Secretary of Sichuan
In office
December 2006 – December 2007
Deputy Jiang Jufeng (Governor)
Preceded by Zhang Xuezhong
Succeeded by Liu Qibao
Minister of Agriculture of the People's Republic of China
In office
August 2001 – December 2006
Preceded by Chen Yaobang
Succeeded by Sun Zhengcai
Personal details
Born November 1946 (age 72)
Panshi, Jilin, China
Nationality Chinese
Political party Communist Party of China
Residence Beijing
Alma mater Northeast Normal University
Occupation Politician

Gambaran keseluruhan

Du Qinglin (Bahasa Cina: 杜青林 ; pinyin: Dù Qīnglín ; lahir November 1946 di Panshi, Jilin City, Jilin) adalah ahli politik Republik Rakyat China. Beliau dahulunya berkhidmat sebagai naib pengerusi Persidangan Perundingan Politik Rakyat China (CPPCC), dan Setiausaha Sekretariat Jawatankuasa Pusat. Dari tahun 2007 dan 2012 beliau berkhidmat sebagai pengarah Jabatan Kerja Bersama Parti Komunis China.
Du lulus dari jabatan undang-undang Universiti Jilin dengan ijazah sarjana. Beliau menyertai Parti Komunis China pada bulan Mac 1966.
Pada tahun-tahun awal, Du berkhidmat di FAW Car Co, Ltd di Changchun dan Jawatankuasa Pemuda Komunis Jilin jawatankuasa. Dari September 1984 hingga 1991, beliau berkhidmat sebagai Setiausaha Setiausaha Jawatankuasa Perbandaran CPC Changchun, ahli jawatankuasa berdiri jawatankuasa CPC Jilin, pengarah jabatan organisasi di Jilin, dan setiausaha setiausaha jawatankuasa CPC Jilin. Pada bulan Mac 1992, Du menjadi setiausaha naib jawatankuasa CPC Hainan. Beliau dipilih sebagai pengerusi Kongres Rakyat Hainan pada Februari 1993. Dari bulan Februari 1998 hingga Ogos 2001, Du adalah setiausaha jawatankuasa CPC Hainan. Dari Ogos 2001 hingga Disember 2006, Du berkhidmat sebagai Menteri Pertanian. Pada Disember 2006, beliau menjadi setiausaha Jawatankuasa Parti Komunis China Sichuan, dan dipilih sebagai pengerusi Kongres Rakyat Sichuan pada bulan Januari 2007. Pada Disember 2007, Du menggantikan Liu Yandong sebagai pengarah United Front Work Department of CPC.
Pada 13 Mac 2008, Du dipilih sebagai naib pengerusi CPPCC. Pada bulan November 2012, beliau dipilih untuk Urusetia Parti Komunis China, sambil meneruskan penggalinya sebagai Naib Pengerusi CPPCC.
Du adalah ahli Jawatankuasa Pusat Parti Komunis China ke-15, ke-16 dan ke-17. Beliau adalah ahli semasa Jawatankuasa Pusat ke-18 Parti Komunis China.
Tajuk kerja
Timbalan Ketua Eksekutif Politik, Persidangan Kerjasama Politik Kebangsaan China

Negara Kewarganegaraan
China

Hari Lahir
November 1946

Tempat lahir
Wilayah Jilin Soishi County

Latar belakang akademik
Pendidikan Politik Universiti Normal Tohoku (Pendidikan Kesusasteraan) [1984] Lulus

Kerjaya
Pada tahun 1966 menyertai Parti Komunis China. Setiausaha Jawatankuasa Provinsi Jilin, Timbalan Setiausaha Jawatankuasa Bandar Changchun, Timbalan Setiausaha Jawatankuasa Parti Komunal Jilin, dan sebagainya, '88 Timbalan Setiausaha Jawatankuasa Parti Provinsi Jilin. Timbalan Setiausaha Jawatankuasa Parti Komunal Hainan92, '98 Jawatankuasa Parti Provinsi, 'Menteri Pertanian', 2001 Jawatankuasa Parti Provinsi Sichuan. Sementara itu, pada bulan Oktober 1992, calon jawatankuasa pusat parti, dari tahun 1997, jawatankuasa pusat parti. Disember 2007 Pengerusi Barisan Penyatuan Pusat, bertanggungjawab terhadap langkah-langkah terhadap isu-isu Taiwan, Cina dan Cina, dan isu agama dan etnik. Setiausaha Setiausaha Parti. Naib Presiden yang dilantik dalam Persidangan Koordinasi Politik Kebangsaan 2008 yang dipilih semula pada bulan Mac 2013.