Agustín de Iturbide

english Agustín de Iturbide
Agustín I
Agustin de Iturbide Oleo Primitivo Miranda.png
Portrait as Emperor of Mexico by Primitivo Miranda, 1860
Emperor of Mexico
Reign 19 May 1822 – 19 March 1823
Coronation 21 July 1822
Predecessor Monarchy established
Successor Provisional Government (Chronologically)
Maximilian I of Mexico
(as Emperor)
Prime Ministers
List
  • José Manuel de Herrera
President of the Regency of Mexico
Reign 28 September 1821 – 18 May 1822
Predecessor Monarchy established
Successor Juan Nepomuceno Almonte (Second Mexican Empire)
Born (1783-09-27)27 September 1783
Valladolid, Michoacán
Died 19 July 1824(1824-07-19) (aged 40)
Padilla, Tamaulipas
Burial
26 October 1838
Mexico City Cathedral
Spouse Ana María Josefa Ramona de Huarte y Muñiz
Issue Agustín Jerónimo, Prince Imperial of Mexico
Princess Sabina
Princess Juana de Dios
Princes Josefa
Prince Ángel
Princess María de Jesús
Princess María de los Dolores
Prince Salvador María
Prince Felipe
Prince Agustín Cosme
Full name
Agustín Cosme Damián de Iturbide y Arámburu
House Iturbide
Father José Joaquín de Iturbide y Arreguí
Mother María Josefa de Arámburu y Carrillo de Figueroa
Religion Roman Catholicism
Signature Agustín I's signature

Gambaran keseluruhan

Agustín de Iturbide (sebutan bahasa Sepanyol: [aɣustin ðe ituɾβiðe] (mendengar); 27 September 1783 - 19 Julai 1824), penuh Agustín Cosme Damián de Iturbide y Arámburu , juga dikenal sebagai Augustine of Mexico . Semasa Perang Kemerdekaan Mexico, beliau membina sebuah gabungan politik dan tentera yang berjaya yang menguasai di Mexico City pada 27 September 1821, secara tegas memperoleh kemerdekaan untuk Mexico. Selepas pemisahan Mexico telah diamanahkan, beliau diisytiharkan sebagai Presiden pada tahun 1821. Setahun kemudian, beliau diumumkan sebagai Maharaja Konstitusi Mexico, memerintah secara ringkas dari 19 Mei 1822 hingga 19 Mac 1823. Dia dikreditkan sebagai pereka asal bendera pertama Mexico.
Walaupun pemerintahan Iturbide adalah pendek, ia menentukan perjuangan politik sebelum dan selepas kemerdekaan. Kedua-dua hujung spektrum politik Mexico, liberal yang menyukai kerajaan perwakilan populis dan konservatif yang memihak kepada rejim yang lebih otoritarian, masing-masing mendapat kelebihan pada masa-masa beberapa dekad selepas penolakan Iturbide.

Maharaja Mexico. Pemerintahan 1822-23. Beliau menyertai Angkatan Tentera Diraja di usia 17 tahun dan ditolak oleh Hidalgo dan Morelos, yang meminta untuk menyertai perang kemerdekaan. Walau bagaimanapun, dengan perubahan keadaan di Sepanyol pada tahun 1820, tentera pemberontak telah mahir berdasarkan Piagam Profesor>, Kemerdekaan, penghapusan diskriminasi kaum, dan perlindungan harta dan hak gereja>. Saya berasa lega dan mencapai kemerdekaan pada 24 Ogos, 21 pada Konvensyen Cordoba. Bagaimanapun, selepas itu, monarki itu ditubuhkan dan menjadi maharaja, jadi apabila dia diusir dari negara itu oleh republik dan masuk semula ke negara itu, dia dibunuh sebagai pemberontak.
Takashiro Ogaki