Jacobo Arbenz Guzmán

english Jacobo Arbenz Guzmán
Jacobo Árbenz
Jacobo Arbenz Guzman (oficial).jpg
25th President of Guatemala
In office
March 15, 1951 – June 27, 1954
Preceded by Juan José Arévalo
Succeeded by Carlos Enrique Díaz de León
1st Minister of National Defence of Guatemala
In office
March 15, 1945 – March 15, 1951
President Juan José Arévalo
Chief Francisco Javier Arana
Carlos Paz Tejada
Preceded by Position established
Francisco Javier Arana
(as Secretary of Defence)
Succeeded by José Ángel Sánchez
Head of State and Government of Guatemala
In office
October 20, 1944 – March 15, 1945
Serving with Francisco Javier Arana and Jorge Toriello
Preceded by Federico Ponce Vaides
Succeeded by Juan José Arévalo
Personal details
Born
Jacobo Árbenz Guzmán

(1913-09-14)September 14, 1913
Quetzaltenango, Guatemala
Died January 27, 1971(1971-01-27) (aged 57)
Mexico City, Mexico
Political party Revolutionary Action Party
Spouse(s)
Maria Cristina Vilanova (m. 1939⁠–⁠1971)
Children 3, including Arabella
Alma mater Politecnic School
Profession Soldier
Signature
Website Official website (tribute)
Military service
Allegiance  Guatemala
Branch/service Guatemalan Army
Years of service 1932–1954
Rank Colonel
Unit Guardia de Honor
Battles/wars 1954 Guatemalan coup d'état

Gambaran keseluruhan

Juan Jacobo Árbenz Guzmán (pengucapan bahasa Spanyol: [xuan xakoβo aɾβenz ɣuzman]; 14 September 1913 - 27 Januari 1971) adalah seorang pegawai tentera Guatemala dan ahli politik yang menjabat sebagai presiden ke-25 Guatemala. Beliau adalah Menteri Pertahanan Nasional dari 1944 hingga 1951, dan Presiden Guatemala kedua yang dipilih secara demokratik dari tahun 1951 hingga 1954. Beliau adalah tokoh utama dalam sepuluh tahun Revolusi Guatemala, yang mewakili beberapa tahun demokrasi wakil dalam sejarah Guatemala . Program mercu tanda pembaharuan agraria Árbenz digubal sebagai presiden sangat berpengaruh di seluruh Amerika Latin.
Árbenz dilahirkan pada tahun 1913 kepada keluarga kaya, anak lelaki seorang bapa Jerman Swiss dan ibu Guatemala. Beliau lulus dengan kepujian tinggi dari akademi ketenteraan pada tahun 1935, dan berkhidmat dalam tentera sehingga 1944, dengan cepat meningkat melalui pangkat. Dalam tempoh ini, beliau menyaksikan penindasan ganas buruh agraris oleh diktator Amerika Syarikat yang disokong Jorge Ubico, dan secara peribadi dikehendaki mengawal kumpulan banduan, satu pengalaman yang menyumbang kepada pandangan progresifnya. Pada tahun 1938, dia bertemu dan berkahwin dengan María Vilanova, yang merupakan pengaruh ideologi yang hebat terhadapnya, seperti José Manuel Fortuny, komunis Guatemala. Pada bulan Oktober 1944 beberapa kumpulan awam dan kumpulan tentera progresif yang diketuai oleh Árbenz dan Francisco Arana memberontak terhadap dasar penindasan Ubico. Dalam pilihan raya yang berikutnya, Juan José Arévalo dipilih sebagai presiden, dan memulakan program reformasi sosial yang sangat popular. Árbenz dilantik sebagai Menteri Pertahanan, dan memainkan peranan penting dalam meletakkan rampasan kuasa tentera pada tahun 1949.
Selepas kematian Arana, Árbenz memperjuangkan pilihan raya presiden yang diadakan pada tahun 1950 dan tanpa pembangkang yang menewaskan Miguel Ydígoras Fuentes, pencabar terdekatnya, dengan margin lebih dari 50%. Beliau memegang jawatan pada 15 Mac 1951, dan meneruskan dasar pembaharuan sosial pendahulunya. Pembaharuan ini termasuk hak yang diperluas untuk mengundi, keupayaan pekerja untuk menyusun, mengesahkan parti politik, dan membenarkan perdebatan awam. Pusat dasarnya adalah undang-undang pembaharuan agraria di bawah mana tidak dipupuk sebahagian daripada tanah besar yang dimiliki telah dirampas sebagai imbalan ganti rugi dan diagihkan kepada buruh pertanian yang dilanda kemiskinan. Kira-kira 500,000 orang mendapat manfaat daripada dekri itu. Majoriti mereka adalah orang pribumi, yang umatnya telah dilupuskan selepas pencerobohan Sepanyol.
Dasarnya berlarut-larut dari United Fruit Company, yang melobi kerajaan Amerika Syarikat untuk membantunya. AS juga prihatin dengan kehadiran komunis di pemerintah Guatemala, dan Árbenz digulingkan pada tahun 1954 kudeta Guatemala yang direkayasa oleh Jabatan Negara AS dan Badan Intelijen Pusat. Kolonel Carlos Castillo Armas menggantikannya sebagai presiden. Árbenz pergi ke pengasingan melalui beberapa negara, di mana keluarganya beransur-ansur runtuh. Anak perempuannya membunuh diri, dan dia jatuh ke dalam alkohol, akhirnya mati di Mexico pada tahun 1971. Pada Oktober 2011, kerajaan Guatemala mengeluarkan permintaan maaf atas penggulingan Árbenz.

Tentera Guatemala dan ahli politik. Dilahirkan dalam keluarga Switzerland, dipromosikan sebagai seorang tentera dan menjadi menteri pertahanan rejim Juan Jose Arevalo. Pada tahun 1950, dengan sokongan kiri dan tentera, beliau dipilih sebagai presiden dan melaksanakan langkah-langkah pesat seperti pembaharuan tanah. Dalam menghadapi serangan tentera kontra-revolusioner, yang diketuai oleh Kolonel Castillo Armas, yang dihadapkan dengan kerajaan Amerika Syarikat atas pengambilalihan tanah milik United Fruit Company, sebuah syarikat AS dengan minat yang besar di negara ini, runtuh. Meninggal dunia dalam buangan.
Kaoru Yamazaki