ikan todak

english swordfish
Swordfish
Temporal range: 33.9–0 Ma
PreЄ
Є
O
S
D
C
P
T
J
K
Pg
N
Early Oligocene to Present
Xiphias gladius2.jpg
Conservation status

Least Concern (IUCN 3.1)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Actinopterygii
Order: Istiophoriformes
Family: Xiphiidae
Swainson, 1839
Genus: Xiphias
Linnaeus, 1758
Species: X. gladius
Binomial name
Xiphias gladius
Linnaeus, 1758
World distribution Swordfish.svg
Global distribution of swordfish in blue
Synonyms
  • Xiphias imperator Bloch & Schneider, 1801
  • Tetrapterus imperator (Bloch & Schneider, 1801)
  • Xiphias rondeletii Leach, 1814
  • Phaethonichthys tuberculatus Nichols, 1923
  • Xiphias estara Phillipps, 1932
  • Xiphias thermaicus Serbetis, 1951

ringkasan

  • ikan makanan marin tanpa gigi besar dengan rahang atas pedang yang panjang, tidak sepenuhnya berdarah sejuk iaitu mereka dapat menghangatkan otak dan mata mereka: di seluruh dunia di perairan hangat tetapi makan di lautan lautan yang dingin muncul pada waktu malam
  • daging ikan pedang biasanya berfungsi sebagai stik

Gambaran keseluruhan

Swordfish ( Xiphias gladius ), juga dikenali sebagai broadbills di beberapa negara, adalah ikan besar, sangat berhijrah, ikan predator yang dicirikan oleh tagihan yang panjang dan rata. Mereka adalah ikan sukan popular dalam kategori ikan beling, walaupun sukar difahami. Swordfish adalah memanjang, bertubuh bulat, dan kehilangan semua gigi dan skala oleh dewasa. Ikan ini didapati secara meluas di bahagian tropika dan sederhana di Lautan Atlantik, Pasifik dan India, dan biasanya boleh didapati dari dekat permukaan hingga kedalaman 550 m (1,800 kaki). Mereka biasanya mencapai 3 m (9.8 kaki) panjang, dan dilaporkan maksimum 4.55 m (14.9 kaki) dan berat 650 kg (1,430 lb).
Mereka adalah satu-satunya ahli keluarga mereka, Xiphiidae .
Ikan ikan todak. Nama serantau Ogre, Tsun, Hai, dan sebagainya. Panjang keseluruhan ialah 4.5 m. Ia dicirikan oleh ketiadaan timbangan dan rasa mati rasa perut, bahagian belakangnya berwarna kelabu-biru hingga kelabu-coklat. Ia diedarkan secara meluas di laut yang hangat, dan di sekitar Jepun sering terdapat di perairan Sanriku. Biasanya saya meletakkan saya di atas air dan saya berenang sahaja. Umpan utama ikan dewasa ialah cumi-cumi dan ikan. Ia bersifat kasar dan kadang kala menyerang ikan paus dan ikan besar dengan moncong hebat. Tangkap dengan garis panjang (hime) atau tongkat . Ia lebih ringan dari warna daripada marlins ( magpie ), yang baik untuk memerah mentega. Terutamanya pilihan di Eropah dan Amerika, dieksport.