Mirek Topolánek

english Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
Mirek Topolanek.jpg
7th Prime Minister of the Czech Republic
In office
4 September 2006 – 8 May 2009
President Václav Klaus
Deputy Martin Bursík
Vlasta Parkanová
Petr Nečas
Alexandr Vondra
Preceded by Jiří Paroubek
Succeeded by Jan Fischer
Leader of the Civic Democratic Party
In office
15 December 2002 – 13 April 2010
Preceded by Václav Klaus
Succeeded by Petr Nečas
Member of the Chamber of Deputies
In office
3 June 2006 – 15 September 2009
Senator from Ostrava
In office
23 November 1996 – 21 November 2004
Preceded by Position established
Succeeded by Liana Janáčková
Personal details
Born (1956-05-15) 15 May 1956 (age 63)
Vsetín, Czechoslovakia
(now Czech Republic)
Political party Civic Democratic Party (1994–2015)
Independent (2015–present)
Other political
affiliations
Civic Forum (1989–1991)
Spouse(s) Pavla Topolánková (1979–2010)
Lucie Talmanová (2010–present)
Children 4
Signature

Gambaran keseluruhan

Mirek Topolánek (czech pengucapan: [mɪrɛk topolaːnɛk], dilahirkan pada 15 Mei 1956) adalah seorang ahli politik dan pengurus perniagaan dari Ceko yang memegang jawatan sebagai Perdana Menteri Republik Czech dari 2006 hingga 2009 dan Pemimpin Parti Demokratik Sivik (ODS) dari tahun 2002 hingga 2010 Antara 2006 dan 2009, Topolánek adalah ahli Dewan Perwakilan (MP) dan Senator dari Ostrava dari 1996 hingga 2004. Setelah meninggalkan politik pada 2010, Topolánek telah aktif dalam industri tenaga elektrik.
Pada 24 Mac 2009, Topolánek meletak jawatan sebagai Perdana Menteri selepas kehilangan undi tidak percaya di Dewan Perwakilan. Beliau tetap berkhidmat sehingga 8 Mei, di mana Jan Fischer mengambil alih jawatan sebagai Perdana Menteri yang bebas yang mengetuai kerajaan sementara sementara.
Pada bulan November 2017, Topolánek mengumumkan tawarannya untuk jawatan presiden pada pilihan raya 2018 tetapi hanya menerima 4% dan menjadi keenam dalam pilihan raya.
Tajuk kerja
Ahli politik Bekas Perdana Menteri Czech

Negara Kewarganegaraan
Republik Czech

Hari Lahir
15 Mei 1956

Tempat lahir
Czechoslovakia-Hussechin (Republik Czech)

Latar belakang akademik
Universiti Teknologi Brno

Kerjaya
Selepas menyertai sebuah syarikat perlombongan, beliau menyertai Parti Demokratik Jepun (ODS) pada tahun 1994. '96 -2004 Senator, 2002-2004 Naib Pengerusi Senat. Pengerusi ODS sejak tahun 2002. Jun 2006 dipilih ke Dewan Perwakilan Rakyat. Beliau dilantik sebagai Perdana Menteri pada bulan September tetapi tidak mendapat keyakinan dari rumah bawah tanah. Ia dilantik semula pada Januari 2007 dan memegang jawatan sebagai Perdana Menteri Czech. Resolusi tidak percaya yang diluluskan pada Dewan Rakyat pada Mac 2009, dan meletak jawatan pada bulan Mei.