Lal Kishanchand Advani

english Lal Kishanchand Advani
Lal Krishna Advani

MP
LKAdvani.jpg
7th Deputy Prime Minister of India
In office
5 February 2002 – 22 May 2004
President K. R. Narayanan
Dr. A. P. J. Abdul Kalam
Prime Minister Atal Bihari Vajpayee
Preceded by Chaudhary Devi Lal
Succeeded by Vacant
Minister of Home Affairs
In office
19 March 1990 – 22 May 2004
Prime Minister Atal Bihari Vajpayee
Succeeded by Shivraj Patil
Leader of Opposition (Lok Sabha)
In office
May 2004 – December 2009
Preceded by Sonia Gandhi
Succeeded by Sushma Swaraj
In office
1990 – 1993(resigned)
Preceded by Rajiv Gandhi
Succeeded by Atal Bihari Vajpayee
Minister of Personnel, Public Grievances and Pensions
In office
29 January 2003 – 21 May 2004
Prime Minister Atal Bihari Vajpayee
Minister of Coal and Mines
In office
1 July 2002 – 25 August 2002
Prime Minister Atal Bihari Vajpayee
Preceded by Ram Vilas Paswan
Succeeded by Kariya Munda
Leader of Opposition (Rajya Sabha)
In office
January 1980 – April 1980
Preceded by Kamalapati Tripathi
Minister of Information and Broadcasting
In office
24 March 1977 – 28 July 1980
Prime Minister Morarji Desai
Member of Parliament
for Gandhinagar
In office
1998–2019
Preceded by Vijay Patel
Succeeded by Amit Shah
Member of Parliament
for New Delhi
In office
1989–1996
Personal details
Born
Lal Krishna Advani

(1927-11-08) 8 November 1927 (age 91)
Karachi, Bombay Presidency, British India
(present-day Sindh, Pakistan)
Nationality Indian
Political party Lotus BJP Bharatiya Janata Party (1980–present)
Other political
affiliations
Bharatiya Jana Sangh (Before 1977)
Janata Party (1977–80)
Spouse(s)
Kamla Advani (m. 1965–2017)
Children Pratibha Advani (Daughter)
Jayant Advani (Son)
Alma mater University of Mumbai
Profession Politician, activist
Awards Padma Vibhushan
Website Official website

Gambaran keseluruhan

Lal Krishna Advani (lahir 8 November 1927) adalah seorang ahli politik India yang berkhidmat sebagai Timbalan Perdana Menteri ke-7 dari tahun 2002 hingga 2004 di bawah Atal Bihari Vajpayee. Beliau adalah salah seorang pengasas bersama dan pemimpin kanan Parti Bharatiya Janata. Advani juga berkhidmat sebagai Menteri Dalam Negeri dalam kerajaan Perikatan Demokratik yang dipimpin oleh BJP dari tahun 1998 hingga 2004. Beliau adalah Pemimpin Pembangkang di Lok Sabha ke-10 dan Lok Sabha ke-14. Beliau adalah calon perdana menteri Demokratik Kebangsaan pada pilihan raya umum 2009.
Advani memulakan kerjaya politiknya sebagai sukarelawan Rashtriya Swayamsevak Sangh, sebuah organisasi nasionalis sayap kanan untuk berkhidmat kepada negaranya. Pada tahun 2015 beliau dianugerahkan Padma Vibhushan, penghormatan awam kedua tertinggi di India.
Tajuk kerja
Politikus Bekas Menteri Dalam Negeri India Bekas Presiden Partai Rakyat India (BJP)

Negara Kewarganegaraan
India

Hari Lahir
8 November 1927

Tempat lahir
Pakistan Karachi

Kerjaya
Berpindah ke India selepas pemisahan kemerdekaan. Mengambil bahagian dalam perlindungan etnik kumpulan fundamentalis Hindu, Parti Jansan. Timbalan Gabenor Parti Jansan pada tahun 1965. '70 tahun senator. '73 Presiden Parti Jansan. Dipenjarakan pada Keputusan Darurat untuk '75 -77, '77 Setiausaha Umum Partai Rakyat. Maklumat dan fasa penyiaran '77 -79. Setiausaha Agung dalam pembentukan '80 Parti Rakyat India (BJP). '86 -90 Presiden. '93 -2005 lagi Presiden. Januari 1996 Didakwa kerana melanggar undang-undang anti-rasuah. Menteri Dalam Negeri '98 -2004. Jam-Kashmir yang mempertikaikan pertikaian Kashmir dengan Pakistan pada 1998-99. Timbalan Perdana Menteri 2002-2004. Pemimpin pembangkang rumah 2004. Pada pilihan raya umum 2009, ia kalah kepada gabungan pemerintah yang diketuai oleh Perhimpunan Kebangsaan.