Huey Pierce Long

english Huey Pierce Long
Huey Long
Huey Long Memorial Picture
United States Senator
from Louisiana
In office
January 25, 1932 – September 10, 1935
Preceded by Joseph E. Ransdell
Succeeded by Rose Long
40th Governor of Louisiana
In office
May 21, 1928 – January 25, 1932
Lieutenant Paul Narcisse Cyr
Alvin Olin King
Preceded by Oramel H. Simpson
Succeeded by Alvin Olin King
Chair of the Louisiana Public Service Commission
In office
1922–1926
Preceded by Shelby Taylor
Succeeded by Francis Williams
Louisiana Railroad Commissioner/Public Service Commissioner
In office
1918–1928
Preceded by Burk A. Bridges
Succeeded by Harvey Fields
Personal details
Born
Huey Pierce Long Jr.

(1893-08-30)August 30, 1893
Winnfield, Louisiana, U.S.
Died September 10, 1935(1935-09-10) (aged 42)
Baton Rouge, Louisiana, U.S.
Cause of death Assassination
Resting place Louisiana State Capitol
Political party Democratic
Spouse(s)
Rose McConnell Long (m. 1913)
Relations Long family
Children 3, including Russell B. Long
Alma mater Oklahoma Baptist University
University of Oklahoma College of Law
Tulane University Law School
Profession Attorney
Signature

Gambaran keseluruhan

Huey Pierce Long Jr. (30 Ogos 1893 - 10 September 1935), yang dijuluki " The Kingfish ", adalah seorang ahli politik Amerika yang berkhidmat sebagai gabenor ke-40 Louisiana dari tahun 1928 hingga 1932 dan menjadi anggota Senat Amerika Syarikat dari tahun 1932 sehingga pembunuhannya pada tahun 1935. Sebagai pemimpin politik Louisiana, dia mengarahkan rangkaian penyokong luas dan bersedia mengambil tindakan kuat. Beliau menubuhkan keluarga politik Long yang terkenal.
Seorang Demokrat dan populis sayap kiri yang lantang, Long mengecam golongan elit kaya dan bank. Pada mulanya penyokong Franklin D. Roosevelt dalam tempoh 100 hari pertama di pejabatnya, Long akhirnya percaya bahawa dasar "Perjanjian Baru" Roosevelt tidak cukup untuk mengurangkan masalah golongan miskin. Pada masa yang sama, beliau telah membangunkan penyelesaiannya sendiri: program "Share Our Wealth", yang akan mewujudkan cukai aset bersih, pendapatan yang akan diagihkan semula untuk membendung kemiskinan dan wabak tanpa tempat tinggal di seluruh negara semasa Kemelesetan Besar.
Rancangan Kekayaan Kita yang Panjang telah ditubuhkan pada 23 Februari 1934 dengan moto "Setiap Manusia Raja." Untuk merangsang ekonomi, Long menganjurkan perbelanjaan persekutuan terhadap kerja-kerja awam, sekolah dan kolej, dan pencen usia tua. Lama mendakwa bahawa rancangannya akan membolehkan semua orang mempunyai sekurang-kurangnya sebuah kereta, radio, dan rumah bernilai $ 5,000.
Perpecahan lama dengan Roosevelt pada bulan Jun 1933 untuk merancang tawaran presidennya sendiri untuk tahun 1936 dalam persekutuan dengan imam Katolik berpengaruh dan pengulas radio Charles Coughlin. Long dibunuh pada tahun 1935, dan pergerakan kebangsaannya tidak lama lagi pudar, tetapi warisannya berterusan di Louisiana melalui isterinya, Senator Rose McConnell Long; anaknya, Senator Russell B. Long; dan saudara lelakinya, Earl Kemp Long dan George S. Long, serta beberapa saudara lain yang jauh lebih jauh.
Selama tahun-tahun yang lama berkuasa, langkah besar telah dibuat dalam infrastruktur, pendidikan dan penjagaan kesihatan. Long adalah terkenal di kalangan ahli politik selatan kerana mengelakkan pertandingan bangsa, dan dia berusaha untuk memperbaiki banyak orang kulit hitam yang miskin serta orang miskin. Di bawah kepimpinan Long, hospital dan institusi pendidikan diperluas, satu sistem hospital amal ditubuhkan yang menyediakan penjagaan kesihatan untuk golongan miskin, pembinaan jalan raya yang besar dan jambatan percuma mengakhiri pengasingan di luar bandar. Dia tetap menjadi tokoh kontroversi dalam sejarah Louisiana.


1893.8.30-1935.9.10
Ahli politik AS.
Bekas, Gabenor Louisiana, Bekas, Senator Amerika Syarikat.
Dilahirkan di utara Louisiana.
Keluar dari Universiti Tulane. Selepas bekerja sebagai seorang peguam, beliau memasuki pentadbiran Negeri Louisiana dan bekerja di Suruhanjaya Keretapi Negeri. Gabenor wilayah yang sama pada tahun 1928-31. Sebagai senator persekutuan pada '31 -35, dia meninggalkan kaki penting dalam politik negara seperti penciptaan Sekolah Perubatan Universiti Negeri dan peningkatan kadar celik huruf, tetapi juga dikenali sebagai kawalan diktator oleh mesin politik yang kuat, negara perundangan yang saya telah cuba untuk mencabar. Popular dengan pergerakan "pengagihan kekayaan" yang menghapuskan jurang antara kaya dan miskin dan disokong pengagihan semula oleh sekatan harta swasta dan kadar cukai yang tinggi, dilihat sebagai lawan kuat Roosevelt, tetapi dibunuh.