monyet ekor singa

english lion-tailed monkey
Lion-tailed macaque
Lion-tailed Macaque in Bristol Zoo.jpg
Lion-tailed macaque at Bristol Zoo
Conservation status

Endangered (IUCN 3.1)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Primates
Suborder: Haplorhini
Infraorder: Simiiformes
Family: Cercopithecidae
Genus: Macaca
Species: M. silenus
Binomial name
Macaca silenus
(Linnaeus, 1758)
Lion-tailed Macaque area.png
Lion-tailed macaque range
Synonyms
  • vetulus (Erxleben, 1777)
  • albibarbatus (Kerr, 1792)
  • ferox (Shaw, 1792)
  • veter (Audebert, 1798)
  • silanus (F. Cuvier, 1822)

Gambaran keseluruhan

Maca singa ekor ( Macaca silenus ), atau wanderoo , adalah monyet Dunia Lama yang endemik ke Ghats Barat di India Selatan.
Monyet dunia lama mata gergasi mata gergasi. Panjang badan kepala 50 hingga 60 cm, ekor kira-kira 30 cm. Rambut badan panjang dan hitam. Kerana terdapat rambut berumbai di hujung ekor, ia dipanggil monyet tupai, tetapi dengan rambut seperti kelabu kelabu di sekeliling muka, seluruh perasaan menyerupai singa. Diagihkan di selatan India. Sekumpulan kira-kira 20 di kawasan tanah lembap di kawasan pergunungan, bergerak di kawasan yang luas. Budak benih dan benih pokok adalah tanaman utama tetapi kita juga makan serangga. Anda boleh menyimpannya dari kancing, tetapi orang dewasa sukar untuk mendapatkan dan kasar.