Vigdís Finnbogadóttir

english Vigdís Finnbogadóttir
Vigdís Finnbogadóttir
Vigdis Finnbogadottir (1985).jpg
Vigdis Finnbogadottir in September 1985
4th President of Iceland
In office
1 August 1980 – 1 August 1996
Prime Minister Gunnar Thoroddsen
Steingrímur Hermannsson
Þorsteinn Pálsson
Steingrímur Hermannsson
Davíð Oddsson
Preceded by Kristján Eldjárn
Succeeded by Ólafur Ragnar Grímsson
Personal details
Born (1930-04-15) 15 April 1930 (age 89)
Reykjavík, Iceland
Alma mater University of Paris
University of Grenoble
University of Copenhagen
University of Iceland

ringkasan

  • bekas presiden Iceland; perempuan pertama yang dipilih secara demokratik ketua negara (dilahirkan pada tahun 1930)

Gambaran keseluruhan

Vigdís Finnbogadóttir (Iceland: [vɪɣtis fɪn.pɔɣaˌtoʊhtɪr] (mendengar) lahir pada 15 April 1930) berkhidmat sebagai Presiden keempat dari Iceland dari 1 Ogos 1980 hingga 1 Ogos 1996. Beliau adalah presiden wanita yang secara langsung dipilih secara demokratik di dunia. Dengan jawatan presiden selama enam belas tahun, dia juga kekal sebagai ketua wanita terpilih yang terpanjang dari mana-mana negara sehingga kini. Pada masa ini, beliau adalah Duta Muhibah UNESCO, dan Ahli Kelab Madrid. Dia juga setaraf dengan presiden wanita Iceland.


1930.4.15-
Ahli politik Iceland.
Presiden Iceland.
Lahir di Reykjavik.
Selepas belajar sekolah menengah di Perancis dan Nordic, beliau menjadi Pengurus Teater Perbandaran Reykjavik pada tahun 1972. Pada pilihan raya presiden pada bulan Jun '80, beliau menjadi presiden wanita pertama di dunia oleh pilihan raya dan dipilih tiga di '88.