puffin berumbai

english tufted puffin
Tufted puffin
Tufted Puffin Alaska (cropped).jpg
Breeding adult, St. Paul Island, Alaska (USA)
Conservation status

Least Concern (IUCN 3.1)
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Charadriiformes
Family: Alcidae
Genus: Fratercula
Species: F. cirrhata
Binomial name
Fratercula cirrhata
(Pallas, 1769)
Fratercula cirrhata distribution map.svg
Distribution map of the tufted puffin

     extant (resident)     extant (breeding visitor)      extant (winter visitor)

Synonyms

Alca cirrhata Pallas, 1769
Lunda cirrhata (Pallas, 1769)
Sagmatorrhina lathami Bonaparte, 1851

ringkasan

  • puffin Pasifik utara mempunyai bulu kuning besar di atas setiap mata

Gambaran keseluruhan

Puffin berumbai ( Fratercula cirrhata ), juga dikenali sebagai puffin puncak , adalah seabird pelagik bersaiz sederhana yang agak banyak di keluarga auk (Alcidae) yang terdapat di seluruh Lautan Pasifik Utara. Ia adalah salah satu daripada tiga spesies puffin yang membentuk genus Fratercula dan mudah dikenali dengan tagihan merah tebal dan tufts kuning.
Burung Laut sitrus. Panjang sayap 19.5 cm, rambut pucat hitam berwarna kuning pucat di wajah adalah mudah dilihat. Paruh itu rata dan besar, ia menghasilkan plat horny semasa musim pembiakan dan jatuh pada musim sejuk. Binatang di Laut Bering - Laut Okhotsk dan bahagian timur Hokkaido, menggali lubang di padang rumput dan meletakkan telur. Hidup di laut dan ikan ruji. Etoporica adalah makna burung yang cantik dalam bahasa Ainu. Punah IA (Senarai Merah Kementerian Alam Sekitar 4).