Felipe Calderón

english Felipe Calderón
Felipe Calderón
Felipe Calderon H.jpg
56th President of Mexico
In office
1 December 2006 (2006-12-01) – 30 November 2012 (2012-11-30)
Preceded by Vicente Fox
Succeeded by Enrique Peña Nieto
Secretary of Energy
In office
2 September 2003 – 1 June 2004
President Vicente Fox
Preceded by Ernesto Martens
Succeeded by Fernando Elizondo Barragán
Director General of the National Works and Public Services Bank
In office
12 February 2003 – 2 September 2003
President Vicente Fox
Preceded by Tomás Ruiz González
Succeeded by Luis Pazos
Deputy of the Congress of the Union
Plurinominal
In office
1 September 2000 – 12 February 2003
Succeeded by Nohelia Linares González
In office
1 September 1991 – 31 August 1994
President of the National Action Party
In office
9 March 1996 – 9 March 1999
Preceded by Carlos Castillo Peraza
Succeeded by Luis Felipe Bravo Mena
Personal details
Born
Felipe de Jesús Calderón Hinojosa

(1962-08-18) 18 August 1962 (age 56)
Morelia, Michoacán, Mexico
Political party National Action Party (before 2018)
Spouse(s)
Margarita Zavala (m. 1993)
Parents Luis Calderón Vega
Carmen Hinojosa Calderón
Relatives Calderón Hinojosa family
Alma mater Free School of Law
Mexico Autonomous Institute of Technology
Harvard University
Cabinet Cabinet of Felipe Calderón
Signature

Gambaran keseluruhan

Felipe de Jesús Calderón Hinojosa , (sebutan dalam bahasa Sepanyol: [felipe kaldeɾon] (mendengar) lahir pada 18 Ogos 1962) adalah seorang ahli politik Mexico yang berkhidmat sebagai Presiden ke-56 Mexico dari 1 Disember 2006 hingga 30 November 2012. Beliau adalah ahli Parti Tindakan Kebangsaan ( Partido Acción Nacional , PAN) selama tiga puluh tahun sebelum meninggalkan parti pada November 2018.
Sebelum jawatan presiden, Calderón menerima dua gelaran sarjana dan terus bekerja dalam PAN sementara ia masih merupakan parti pembangkang yang penting. Calderón berkhidmat sebagai Presiden Negara parti, Timbalan Persekutuan, dan Setiausaha Tenaga di kabinet Vicente Fox. Beliau berkhidmat di kabinet pentadbiran sebelum ini sehingga dia meletak jawatan untuk menjadi presiden dan memperoleh pencalonan partinya.
Pada pilihan raya Presiden 2006, beliau berlari sebagai calon PAN. Selepas kempen pilihan raya dan proses pemilihan yang kontroversial, keputusan rasmi Institut Pemilihan Persekutuan memberi Calderón satu petunjuk kecil (kurang daripada 1% keuntungan daripada jumlah undi) di atas calon PRD Andrés Manuel López Obrador. Sedangkan López Obrador dan PRD mempertikaikan hasilnya dan meminta pengambilan undi lengkap, kemenangan Calderón telah disahkan beberapa bulan kemudian pada 5 September 2006, oleh Tribunal Pemilihan Persekutuan. Upacara perasmian Calderon di Kongres Kesatuan adalah tegang dan berlangsung kurang dari lima minit, kerana dia hanya membaca sumpah jawatan sementara anggota parlimen PRD berteriak dalam protes terhadap penipuan pilihan raya yang dikatakan, dan kemudian ia dengan cepat meninggalkan bangunan untuk alasan keamanan beberapa ahli perundangan yang terlibat dalam pergaduhan yang ganas.
Presidennya ditandai oleh pencucuhan Perang Ubat Meksiko, yang bermula hampir segera setelah dia mengambil jabatan, dan dianggap oleh banyak pemerhati sebagai strategi untuk mendapatkan legitimasi popular bagi Presiden baru setelah pemilihan yang rumit. Calderón menyetujui Operasi Michoacán, penempatan pertama pasukan tentera persekutuan besar-besaran terhadap kartel narkoba. Menjelang akhir pentadbirannya, jumlah kematian rasmi yang berkaitan dengan perang dadah adalah sekurang-kurangnya 60,000. Kadar pembunuhan melonjak semasa jawatan presidennya selari dengan penyalaan perang dadah, dengan kadar pembunuhan meningkat pada tahun 2010 dan berkurangan dalam tempoh dua tahun terakhir.
Istilah Calderon juga ditandai dengan Kemelesetan Besar, yang menghasilkan penurunan dalam Keluaran Dalam Negara Kasar sebanyak 4.7% untuk tahun 2009. Pemulihan ekonomi tahun berikutnya mengakibatkan pertumbuhan 5.11%. Pada tahun 2007, Calderon menubuhkan ProMéxico, dana amanah awam yang mempromosikan kepentingan Mexico dalam perdagangan dan pelaburan antarabangsa. Jumlah pelaburan langsung asing semasa presiden Calderón ialah AS $ 70.494 bilion. Hasil daripada pakej balas countercyclical yang diluluskan pada tahun 2009 untuk menangani kesan kemelesetan global, hutang negara meningkat daripada 22.2% kepada 35% daripada KDNK menjelang Disember 2012. Kadar kemiskinan meningkat daripada 43 kepada 46%.
Acara penting lain semasa presiden Calderon termasuk pembaharuan keadilan jenayah 2008 (dilaksanakan sepenuhnya pada tahun 2016), pandemik flu 2009, penubuhan 2010 Agencia Espacial Mexicana, penubuhan Aliansi Pasifik pada tahun 2011 dan pencapaian penjagaan kesihatan sejagat melalui Seguro Popular (diluluskan di bawah pentadbiran Fox) pada tahun 2012. Di bawah pentadbiran Calderon, enam belas Kawasan Alam Dilindungi yang baru dicipta. Beliau memulakan persahabatan satu tahun di Sekolah Kerajaan John F. Kennedy pada Januari 2013, dan kembali ke Mexico berikutan berakhirnya masa jabatannya.
Beliau meninggalkan Parti Tindakan Kebangsaan (PAN) pada 11 November 2018, dan menyatakan bahawa dia bercadang untuk membentuk parti politiknya sendiri.
Tajuk kerja
Peguam Politik Peguam Mantan Presiden Mexico

Negara Kewarganegaraan
Mexico

Hari Lahir
18 Ogos 1962

Tempat lahir
Morelia, Micholakan

Nama sebenar
Calderon Inojosa Felipe Dehess <Calderón Hinojosa Felipe de Jesús>

Latar belakang akademik
Institut Teknologi Mexico (Ekonomi) Universiti Harvard JF Kennedy Sekolah Siswazah Dasar Awam Ijazah Sarjana

Kerjaya
Ayah saya adalah ahli pengasas dan pemimpin Parti Tindakan Kebangsaan Mexico (PAN), dan adik saya dan adik saya juga ahli ahli politik yang juga berkhidmat sebagai ahli parlimen. Menyertai PAN pada 1980. '91 -94, 2000-2003 Dewan Perwakilan Mexico. Berkhidmat sebagai pemimpin PAN pada 1996-99. Di bawah pentadbiran Fox (2000-2006), Presiden Bank Pembangunan Negara memegang menteri tenaga, tetapi meletak jawatan dari perseteruan dengan Fox pada tahun 2004. Dia dipilih dalam pemilihan presiden Julai 2006 dan mengambil jawatan pada usia 44 Disember. Meletak jawatan pada November 2012. Isteri saya juga dari latar belakang politik yang berprestij dan mempunyai pengalaman dengan Dewan Perwakilan Rakyat.