Kepulauan Oki

english Oki Islands
Oki
Native name: 隠岐諸島
Oki Islands Relief Map, SRTM.jpg
Oki Islands.png
Map of the Oki Islands
Geography
Coordinates 36°10′16.1″N 133°8′40.8″E / 36.171139°N 133.144667°E / 36.171139; 133.144667Coordinates: 36°10′16.1″N 133°8′40.8″E / 36.171139°N 133.144667°E / 36.171139; 133.144667
Adjacent bodies of water Sea of Japan
Total islands 4 main, 16 named, 180+ total
Area 346.1 km2 (133.6 sq mi)
Administration
Japan
Prefectures Shimane
District Oki District
Demographics
Population 24,500 (2010)
Pop. density 70.7 /km2 (183.1 /sq mi)
Ethnic groups Japanese

Gambaran keseluruhan

Kepulauan Oki ( 隠岐諸島 , Oki-shotō , atau 隠 岐 の 島Oki-no-shima , 隠 岐 群島Oki-guntō ) adalah kepulauan di Laut Jepun, pulau-pulau yang secara administratif adalah bahagian Daerah Oki, Prefektur Shimane, Jepun. Pulau-pulau mempunyai keluasan 346.1 kilometer persegi (133.6 meter persegi). Hanya empat daripada enam belas pulau yang dinamakan kekal secara kekal. Kebanyakan kepulauan ini terletak dalam sempadan Taman Negara Daisen-Oki. Oleh kerana warisan geologi mereka, Kepulauan Oki telah ditetapkan sebagai Geopark Global UNESCO pada bulan September 2014.
Pekan guni Oki yang menduduki pulau Kepulauan Oki Shimane. Pada bulan Oktober 2004, Ogi-gun Saigo Town, Kampung Fuse, Kampung Ginuma, Kampung Perbandaan merancang pelan bandar. Oki Steamship meninggalkan pelabuhan Sakaiminato, Nagano dan Kaga. Laluan Kebangsaan 485, lapangan terbang Oki. 242.83 km 2 . 15,521 orang (2010).