Pokorni Zoltán

english Pokorni Zoltán
Zoltán Pokorni
Pokorni Zoltan 2008-10-23 (crop).JPG
Minister of Education of Hungary
In office
8 July 1998 – 15 July 2001
Preceded by Bálint Magyar
Succeeded by József Pálinkás
Member of the National Assembly
In office
28 June 1994 – 5 May 2014
Personal details
Born (1962-01-10) 10 January 1962 (age 57)
Budapest, Hungary
Political party Fidesz
Spouse(s) Andrea Beck
Children
  • Benedek Donát
  • Ágoston Jakab
  • Ábel Boldizsár
  • Barnabás Vince
Profession educator, politician

Gambaran keseluruhan

Zoltán Pokorni (lahir 10 Januari 1962) adalah pendidik dan ahli politik Hungary, yang berkhidmat sebagai Menteri Pelajaran antara 1998 dan 2001.
Beliau menamatkan pengajiannya di Eötvös Loránd University pada tahun 1987. Selepas itu beliau bekerja sebagai guru untuk Toldy Ferenc Grammar School. Beliau adalah ahli pengasas Persatuan Pendidik Muda dan Kesatuan Demokratik Pendidik (PDSZ). Beliau adalah jurucakap PDSZ sehingga 1993. Beliau turut mengambil bahagian dalam rundingan Jadual Pembangkang. Pada masa itu, beliau adalah ketua editor Rádió . Beliau menyertai Fidesz pada tahun 1993.
Pokorni menjadi ahli Perhimpunan Nasional Hungary pada tahun 1994. Beliau adalah timbalan ketua Jawatankuasa Pendidikan, Penyelidikan, Belia dan Sukan antara 1994 dan 1998. Beliau berkhidmat sebagai ketua kumpulan parlimen Fidesz dari tahun 1997 hingga 1998.
Selepas Fidesz memenangi pilihan raya 1998, Perdana Menteri baru Viktor Orbán melantiknya sebagai Menteri Pendidikan. Semasa menteri beliau, integrasi sistem pendidikan tinggi telah dimuktamadkan, sistem pinjaman pelajar ditubuhkan dan tuisyen telah dimansuhkan. Beliau dipilih sebagai Presiden Fidesz, menggantikan László Kövér. Akibatnya, beliau meletak jawatan dari jawatan menteri. Selepas Fidesz kehilangan pilihan raya 2002, beliau sekali lagi menjadi ketua kumpulan parlimen.
Pada bulan Julai 2002 selepas terdedah bahawa bapanya, János Pokorni, bekerja untuk Kementerian Dalam Negeri sebagai agen III / III, Pokorni meletak jawatan dari jawatannya di parti itu dan juga sebagai pemimpin kumpulan parlimen. Dia kembali ke politik pada Mei 2003, ketika dia dipilih sebagai salah seorang wakil presiden Fidesz. Beliau memegang jawatan ini sehingga Disember 2015. Beliau memperoleh tempat duduk pada pilihan raya 2006 sekali lagi. Beliau tidak mengambil fungsi pemimpin kumpulan kerana konfliknya dengan kepimpinan parti. Pokorni dipilih sebagai Datuk Bandar Daerah XII Budapest (Hegyvidék) pada tahun 2006.
Tajuk kerja
Politisi Bekas Guru Sekolah Menengah Fiddes-Pemimpin Timbalan Pesuruhjaya Sivil Hungary Bekas Menteri Pendidikan Hungary

Negara Kewarganegaraan
Hungary

Hari Lahir
10 Januari 1962

Tempat lahir
Budapest

Latar belakang akademik
Lorando Etoves University

Kerjaya
Berkhidmat sebagai guru bahasa Jepun di sekolah menengah pada tahun 1987-94. Memasuki dunia politik pada '94 untuk melaksanakan pembaharuan pendidikan. Pada Julai '98 beliau menjadi Menteri Pendidikan Hungary. Kaji semula era sosialis tegar pendidikan tinggi dan teruskan penyediaan pelbagai cara pembelajaran. Dalam "Penyelidikan Pendidikan Matematik dan Sains Antarabangsa 1999" yang diterbitkan pada tahun 2000, Hungary telah meningkat secara mendadak dalam matematik dan sains, dan ia menarik perhatian. Meletak jawatan pada tahun 2001. Sementara itu, sejak 1994, Naib Presiden Persekutuan Fides-Hungarian Citizens 'Federation, 2001-2002. Bertindak sebagai Naib Presiden sekali lagi dari tahun 2003.